2025 január 06

Tárgyalóasztalhoz ülne Zelenszkij, vajon mit lép erre Putyin? 

Az orosz invázió Ukrajna ellen 2022. február 24-én vette kezdetét, ekkor még Moszkva úgy vélte, hogy pár hét alatt lerendezik az inváziót, és legyőzik Ukrajnát. A háború azonban a legmerészebb elképzeléseinket is túlszárnyalva hiszen már több, mint 1000 napja tart. A konfliktus nemcsak a csatatéren, hanem a diplomáciai térben is egyre feszültebbé válik. A konfliktus mélysége és intenzitása új szakaszba lépett miután az Egyesült Államok által biztosított Atacms rakétákat is bevetették az ukránok. Az orosz légvédelmi állások elleni ukrán támadások, valamint a frontvonalak kiélezett helyzete mind a háború fokozódását vetítik előre. Az elmúlt hetek eseményei ismételten a nemzetközi figyelem középpontjába helyezték a konfliktust. Most azonban úgy tűnik Zelenszkij megtette az első nagy lépést a háború békés lezárása felé. Lássuk mit mondott az ukrán elnök. 

Bajban van Ukrajna, Zelenszkij inkább tárgyalna? 

Oroszország részéről a katonai ellenlépések jelentősen felerősödtek az elmúlt hetekben. A Kurszki régió intenzív csatatérré vált, ahol az orosz csapatok jelentős ellentámadásokat hajtottak végre, hogy visszaszerezzék az ukrán offenzíva során elvesztett területeiket. Az ukránoknak ez volt az egyik legsikeresebb hadművelete, mely során precíz, jól időzített támadással jelentős terültet tudtak megszerezni. Az ukrán betörésre az oroszok kezdetben nem tudtak reagálni, és az ukránok napokon keresztül nyomultak előre. Mostanra azonban jelentősen megváltozott a helyzet, már Kurszkban is az oroszok dominálnak, és sorra szerzik vissza az elvesztett területeket.  

Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajnának valószínűleg nem lesz lehetősége katonai úton visszaszerezni az oroszok által megszállt területeket, ezért elengedhetetlen a diplomáciai megoldás keresése. 

Új irány a háború lezárására? 

Az ukrán elnök legutóbbi nyilatkozata jelentős változást mutat a háború lezárásával kapcsolatos álláspontjában. Az eddigi merev követelések helyett – amelyek a megszállt ukrán területek visszaszolgáltatását helyezték előtérbe – az elnök most egy rugalmasabb, kompromisszumokra építő megközelítést vázolt fel. Zelenszkij a Sky News-nak adott interjújában először fogalmazott meg olyan béketervet, amely nem köti a háború lezárását az Oroszország által elfoglalt területek azonnali visszaszolgáltatásához. 

A béke és a stabilitás irányába tett lépések szükségességét nem lehet alábecsülni. Oroszország jelenleg Ukrajna területének közel 20 százalékát tartja megszállás alatt, beleértve azokat a területeket is, amelyeket 2014-ben szerzett meg. Az idő előrehaladtával egyre világosabbá válik, hogy a hosszú távú megoldás nem alapulhat kizárólag katonai erőn. 

Címlapkép forrása: Shutterstock