2025 január 11

Széteső világunk – Tüntetések és az ukrán gabona-krízis

A gabonaexport-megállapodás egy kísérlet volt arra, hogy megkönnyítse az orosz-ukrán háborút megelőző élelmiszerválságot. A helyzetet azonban a háború tovább rontotta. Nem elég, hogy a csatatereken apokaliptikus helyzet alakult ki, a gazdaság terén is komoly háború folyik Európa és Oroszország között. A feszültség az egekben jár, miközben az unió megállás nélkül bombázza Putyin háborús szerkezetét különféle korlátozásokkal. Kezdetben Putyin az egyik legnagyobb fegyverével az energiával fenyegette Európát, azonban a téli időszak elmúlásával az Európa feletti hatalma is elhomályosodott.

(www.shutterstock.com)

Az exportmegállapodás és a kialakult krízis részletesen

Az exportól szóló megállapodást először Oroszország, Ukrajna, Törökország és az Egyesült Nemzetek Szervezete írta alá tavaly júliusban, és azóta kétszer meghosszabbították. Egyik legfontosabb pontja, hogy a négy fél ellenőrzi az ukrán kikötőkbe tartó és onnan induló hajókat. Egy az általuk delegált bizottság állapodik meg a vizsgálandó hajók listájáról. A megállapodás lehetővé teszi az élelmiszer és műtrágya, köztük ammónia kivitelét három ukrán fekete-tengeri kikötőből. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a jelenlegi megállapodás nem működik Oroszország számára, annak ellenére, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete bizonyos erőfeszítéseket már tett a megállapodás Moszkva érdekeivel kapcsolatos részeinek megoldására. Míg az ukránok három hajót is ellenőriztettek volna, az oroszoknak ez nem tetszett, és helyettük más hajókat választottak a listáról. Leállt a rendszer, és kedden egyetlen hajó sem folytathatta útját. Voltak már fennakadások, azonban a mostani helyzet más, hiszen: „Az oroszok egyoldalúan változtatták meg az ukrán kikötők terveit, és ez elfogadhatatlan,” jelezte Jurij Vaszkov, Ukrajna infrastrukturális miniszterhelyettese.

Tüntetések – rengeteg ország szabadulna az ukrán gabonától

Szállítási nehézségek miatt az olcsó ukrán gabona nagy mennyiségben maradt az egyes országokban, ezzel nagyban csökkentve az árakat és az eladásokat az ottani gazdák számára. Ez miatt Lengyelország a múlt héten ideiglenesen leállította az ukrán gabonaimportot. Románia szintén az ukrán gabonaexport ideiglenes felfüggesztését kezdeményezte kedden. A román tüntetést szervezők szerint az ukrán árura vonatkozó importvámok tavalyi teljes eltörlése a szomszédos országokba exportálta a háború hatásait. Az ukránok szerint a sztrájkoknak erősen politikai jellege van, és az árak a világpiaci tendencia miatt csökkennek.

Forrás: reuters.com; portfolio.hu

Címlapkép: Shutterstock