Nincs menekvés az orosz befolyás alól
Európában a gázárak nagyon magasra ugrottak a 2021-es év végén, azonban tovább emelkedhetnek idén, a zavargások miatt. Az Oroszország és Ukrajna közötti növekvő feszültségek árnyékot vetnek az energiapiacokra. Ez az a bizonytalanság, amely az európai magas gázárak hosszabb időszakát jelentheti. Alapból egy nagyon szűkös piacról van szó. Mivel Európa szükségletének 35 százalékát az oroszok elégítik ki, ezért kétség sem fér hozzá, hogy miközben a feszültség nő a két ország között, úgy kerül Európa is egyre nagyobb veszélybe. Abban az esetben, ha a válság tovább fokozódik, az Európai gázárak, amelyek tavaly nagyot mentek, tovább emelkedhetnek, figyelmeztetett a Capital Economics kutatócéget.
Még rosszabb kilátásba helyezi Európa helyzetét, hogy még a gáztartalékok is alacsony szinten vannak. Az amerikai képviselők és a NATO tagjai több napos magas tétű megbeszéléseken vettek részt orosz vezetőkkel. Azonban megegyezés nélkül kellett távozniuk. Viszont figyelmezettetek, hogy az ukrán határ mentén a helyzet valójában egyre rosszabb. Ez további aggodalmakat kelt, hiszen az orosz gázkínálat már most alacsonyabban van a szokásosnál. Az Oroszországból származó gáz behozatala Európa északnyugati részébe az augusztus és a decemberi időszak között 38 százalékkal csökkent a 2018-as időszakhoz képest. Európában a gázkészletek is alacsonyabbak az átlagosnál, és január 12-ig 21 százalékkal csökkentek szemben az ötéves átlaggal.
Februárban sem várható gázexport a Jamal vezetéken keresztül
A Gazprom orosz állami energiaóriás hétfőn közölte, hogy nem foglalt le kapacitást arra, hogy a következő hónapban gázt szállítson Európába a Jamal vezetéken keresztül. Oroszországot bizonyos politikusok és szakemberek is vádolták azzal, hogy szándékosan visszatartják a gázexportot, hogy megkapják az engedélyt Németországtól és az uniótól az Északi-Áramlat 2 gázvezeték elindítására. Oroszország tagadja Ukrajna megtámadásának terveit, és azt is, hogy szándékosan tartaná vissza a szállítás mennyiségét. Elmondták, hogy megfelelnek az összes szerződéses kötelezettségnek a gázexportról. Bár a Gazprom nem tervezett be kapacitást Európa felé februárban a Jamal vezetéken, ez még változhat. Addig azonban a bizonytalanságokkal és a magas árakkal, illetve hiánnyal együtt kell szembenézni.
Forrás: cnbc.com; reuters.com