2024 június 30

Nincs itt semmi látnivaló

Nemzetközi helyzet

A tegnapi napon jelentős várakozások előzték meg a Fed kamatdöntő ülését. Ahogy a tegnapi cikkünkben is kifejtettük, a befektetők leginkább arra voltak kiváncsiak, hogy mit reagál az Egyesült Államok jegybankja a növekvő inflációs félelmekre és a hozamemelkedésre. Az eszközvásárlási program leépítésétől, illetve esetlegesen belengtetett kamatemeléstől is tarthattak a pesszimistábbak.

Végül a Fed nem változtatott az irányadó kamatokon, ugyanúgy 0,25 %-nál hagyta az értéket. A meglepőbb nem is ez volt, hanem hogy a Fed látszólag egyáltalán nem tervezi csökkenteni az eszközvásárlásait, illetve az előrejelzéseik szerint 2023-ig kamatot emelni sem szükséges. Emellett Jerome Powell, a Fed elnöke azt is kihangsúlyozta, hogy addig segítenek a gazdaságon, amíg az teljesen talpra nem áll.

Látható, hogy az inflációs félelmek nem igazán aggasztják a jegybanki döntéshozókat. Úgy tűnik, hogy egy újabb kockázat árazódik ki a piacokból. A Dow Jones Index történelmi csúcsra száguldott tegnap. Gyengébben teljesített viszont a többi index. Könnyen észrevehető, hogy a hagyományos iparágakban tevékenykedő cégek részvényei a stabilabbak most. Főleg úgy, hogy a hozamemelkedés problémája nem tűnt még el, és az a magasabban árazott technológiai részvények ellen hathat.

DAX: örök emelkedő

A DAX azonban már már szokásosan külön utat jár. Jelentős réssel nyitott ma felfelé, és ezt azóta sem töltöte be, sőt egészen 14787 pontig száguldott. Bár technikailag már a túlvettség egy egészen magas fokát mutatja az index, úgy tűnik, a német cégekbe vetett bizalom töretlen. A VW például március eleje óta közel 70 %-ot szárnyalt, ami egy ekkora cég esetében azért nem megszokott. De a komponensek közül szárnyal szinte minden, leginkább a nemrégiben gyorsjelentéseiket közzétevő autógyártók, illetve a Deutsche Bank.

BUX: nem engedi a járványhelyzet

A részvénypiaci rally azonban továbbra is nehézkesen ragad át a BUX-ra. A magyar tőzsdeindex bár emelkedik ,általános az utóbbi időben történő lemaradása. A harmadik hullám ezek szerint némileg váratlanul érhette a befektetőket; a romló adatok ugyanis képesek árfolyamesést is okozni. (Ez a második hullámnál egyáltalán nem volt jellemző). Kérdés, hogy meddig kell még fenntartani az intézkedéseket: nagyon eltérő kalkulációkat láthatunk a járvány várható alakulását nézve. Mindenesetre biztosnak látszik, hogy önmagában a jó nemzetközi befektetői hangulat nem képes jelentős emelkedést  előidézni a magyar tőzsdeindexnél.