2024 december 26

Németország – orosz gáz helyett szén

A német kormány a közelmúltban felszólította a polgárokat, hogy csökkentsék energiafelhasználásukat a feszült ellátási helyzetre való tekintettel. Nyilvánvaló, hogy Putyin orosz elnök stratégiája az, hogy az árak megemelkedésével feszült hangulatot alakítson ki a blokkon belül. A Gazprom szerint a volt Szovjetunióhoz nem tartozó országokba irányuló export 28,9 százalékkal csökkent január 1. és június 15. között az előző év azonos időszakához képest. Oroszország terve tehát eléggé egyértelmű.

(www.shutterstock.com)

A német gazdasági miniszter szerint az országnak korlátozni kell a földgáz felhasználását áram termelésére, ehelyett több szenet fognak elégetni. Ezen lépést az oroszországi kínálat csökkentésével kapcsolatos aggodalmak miatt kellett bevezetni. Az oroszok az őket ért szankciók után így próbálnak visszavágni a nyugatnak. Oroszország hirtelen csökkentette a földgáz áramlásait a csővezetékeiben Nyugat-Európába, ezzel rohamosan megnövelve az energiaárakat.  „A széntüzelésű erőműveket kell majd inkább felhasználni,” jelentette ki Robert Habeck a vasárnapi nyilatkozatában. Bár egyszerűnek hangzik a megoldás, azonban ez a környezettudatos tervekkel szembemegy. Berlin ideiglenes szénhasználata fordulatot jelenthet Olaf Scholz kancellár ígéretében, hiszen megfogadta, hogy 2030-ra megszünteti a szénfelhasználást.

Gazprom szerint a csökkentés átmeneti

Bár az oroszok továbbra is tagadják, hogy a csökkentés szándékos lenne, nem nehéz megtalálni az indokot. Az orosz állami gázóriás, Gazprom szerint az Északi Áramlat csővezetékén keresztüli ellátáshiány a javítási munkák eredménye. Az Európai Unió tisztviselői úgy vélik, hogy Moszkva ezzel akarja büntetni Ukrajna szövetségeseit.

(www.shutterstock.com)

Az EU szankciókat vetett ki az orosz gázra, azonban több országnak is haladékra lenne szüksége az átállásra, hiszen túl nagy mértékben függtek az oroszoktól. A német kormány is jelezte, hogy egy ideig az orosz gázra szüksége lesz. Legfőképp addig, amíg az alternatív energiaforrások, például a cseppfolyósított földgáz az LNG hajóknak köszönhetően rendelkezésre nem állnak.

(www.shutterstock.com)

Az elmúlt hónapokban a német kormány azt tűzte ki céljának, hogy novemberig 90 százalékig megtöltse a gáztároló létesítményeket annak érdekében, hogy elegendő gáz álljon rendelkezésre a téli időszakra. Habeck szerint a jelenlegi 56,7 százalékos kapacitású tárolók is képesek voltak pótolni az oroszországi hiányt. Ennek ellenére a helyzetet súlyosnak minősítette, és azt mondta, hogy további intézkedésekre lesz szükség.

Forrás: aljazeera.com

Címlapkép: Shutterstock