2024 november 14

Megveszik a Credit Suisse-t, méghozzá olcsón

Az UBS üzletet kötött a rivális svájci Credit Suisse megvásárlásáról, hogy elkerülje a globális bankszektor esetleges összeomlását – közölték vasárnap a svájci hatóságok. A rivális bank, a Credit Suisse tőzsdei értékének töredékét fogja fizetni.

Mentőöv, svájcitól svájcinak

A svájci szabályozó hatóságok kénytelenek voltak közbelépni és megszervezni az üzletet. Hiszen félő volt, hogy a Credit Suisse iránti bizalmi válság átterjed a szélesebb pénzügyi rendszerre.

A svájci pénzügyminiszter szerint egy globálisan fontos bank csődje helyrehozhatatlan következményekkel járt volna a pénzügyi piacokra nézve.

Elég lehet?

Egyelőre nem világos, hogy az alku elegendő lesz-e, a bizalom visszaállításához. Az első visszajelzések a tőzsdék nyitásával érkezhetnek.

A svájci központi bank jelentős likviditással fogja ellátni az egyesült bankot – hangzott el a svájci fővárosban, Bernben tartott sajtótájékoztatón. Elmondta, hogy az üzlet 100 milliárd svájci frank (108 milliárd dollár) likviditási támogatást tartalmaz az UBS és a Credit Suisse számára.

„A Credit Suisse átvételével olyan megoldás született, amely biztosítja a pénzügyi stabilitást és védi a svájci gazdaságot ebben a rendkívüli helyzetben” – közölte a svájci jegybank.

Potom pénzért

Az üzlet értéke nem volt azonnal világos. A Financial Times korábbi jelentése több mint 2 milliárd dollárra tette. Ez leginkább akkor lehet érdekes, ha megnézzük a tőzsdei értékét a banknak, amely pénteken még 8 milliárd dollárra rúgott. Vagyis az UBS az előzetes hírek alapján a tőzsdei érték negyedéért fogja „megmenteni” a Credit Suisse-t.

A svájci pénzügyi piacfelügyelet (FINMA) szerint, mindkét bank minden üzleti tevékenységét korlátozások és fennakadások nélkül folytathatja. Jelezte, hogy egyeztetni fog a nemzeti és nemzetközi hatóságokkal, nevezetesen az amerikai jegybankkal és a brit prudenciális szabályozó hatósággal.

A hatóságok versenyt futottak a 167 éves bank megmentéséért, amely a világ legnagyobb vagyonkezelői közé tartozik. A problémák a történelem második és harmadik legnagyobb amerikai bankcsődje után kezdődtek. Mivel a Credit Suisse egyike a 30, globálisan rendszerszinten fontosnak tekintett banknak, a megállapodás a globális pénzügyi piacokon is éreztetheti hatását.

Amerika után Európa is figyel

Legalább két nagy európai bank vizsgálja a régió bankszektorában esetlegesen tovább terjedő problémákat. Emellett remélik, hogy a Federal Reserve és az Európai Központi Bank határozott támogatásokkal fog közbelépni az esetleges problémák felmerülése esetén – mondta két, a megbeszélésekről tudomással bíró felsővezető.

Joe Biden amerikai elnök kormánya határozottan támogatja a betétek biztonságát, míg a svájci központi bank milliárdokat adott kölcsön a Credit Suisse-nak, hogy stabilizálja mérlegét.

A Credit Suisse bizalmi válságának és a két amerikai bank csődjének következményei, végigsöpörhetnek a pénzügyi rendszeren – mondta a két vezető külön-külön a Reutersnek vasárnap.

Szakadó részvények, növekvő félelem

A Credit Suisse részvényei a múlt héten értékük negyedét veszítették el. A bank kénytelen volt 54 milliárd dollárnyi finanszírozást igénybe venni, miközben megpróbál talpra állni a befektetők és az ügyfelek bizalmát aláásó botrányokból.

A svájci hatóságok vizsgálják, hogy a bank megmentésének részeként a Credit Suisse kötvénytulajdonosaira érdemes-e veszteséget kiróni – közölte két, az ügyet ismerő forrás vasárnap.

Az európai szabályozó hatóságok azonban tartanak egy ilyen lépéstől, hiszen ez könnyen tovább ronthatja a bizalmat, az európai pénzügyi rendszer iránt – mondták a névtelenségük megőrzése mellett nyilatkozó források.

Az amerikai hatóságok svájci kollégáikkal együttműködve igyekeznek segíteni az üzlet létrejöttében – jelentette a Bloomberg. A Sky News szerint a Bank of England jelezte nemzetközi kollégáinak és a UBS-nek, hogy támogatná a Credit Suisse tervezett felvásárlását, amely Nagy-Britanniát kulcsfontosságú piacnak tekinti.

Forrás: reuters.com

Képek forrása: shutterstock