
A nap, amikor London elbukott – Trump mindent letarolt, a Rolls-Royce és a bankok vérfürdőben
Drámai zuhanással zárt pénteken a londoni FTSE 100 index, amely közel 5 százalékos veszteséggel fejezte be a hetet – ilyen esésre a koronavírus-járvány kezdete óta nem volt példa. A háttérben Donald Trump új vámrendelete áll, amely a globális kereskedelmi háború kirobbanásával fenyeget. Kína már lépett, és Európa is készül a válaszra. Mi lesz a brit piaccal?

A Rolls-Royce 11,66 százalékot esett pénteken a vámok bejelentését követően. Forrás: Unsplash
Szabadesésben zárta hetet London – 2020 óta nem látott mínuszban a FTSE 100
Elképesztő eséssel zárta a hetet London. A Londoni Értéktőzsde (LSE) fő indexe, a FTSE 100 pénteken 419,76 pontot, vagyis 4,95 százalékot veszített értékéből, és 8054,98 ponton zárt. Az utóbbi hónapban összesen 9,2 százalékot zuhant, ennek több mint felét a pénteki kereskedés alatt. Hasonló volumenű zuhanásra legutóbb 2020 márciusában, a brit COVID-lezárások kezdetekor volt példa.
A befektetők pánikban: Rolls-Royce, NatWest, Barclays – mind elvérzett
A legnagyobb vesztesek közé tartozott a Rolls-Royce, amely 11,66 százalékot esett, de a bankrészvényeket is megtépázta a piac: a NatWest és a Barclays is közel kilenc százalékot veszített értékéből. A globális kereskedelmi bizonytalanság, a protekcionizmus és az amerikai vámintézkedések okozhatták a zuhanást.
Trump új vámrendelete sokkolta a világot – Kína és Nagy-Britannia visszavág
Donald Trump amerikai elnök „viszonossági importvámokról” szóló új rendelete 10 százalékos alapvámot vezet be minden importra, de az EU-ból érkező termékekre ez 20%, a kínai importnál pedig 34% lesz – ez utóbbi a korábbi tarifákkal együtt 54%-os vámot jelent.
Kína azonnal reagált: április 10-től 34 százalékos ellen-vámot vet ki az amerikai termékekre. A brit külügyminiszter, David Lammy „száz év óta nem látott protekcionizmusnak” nevezte az amerikai lépést, és London egy 417 oldalas megtorlási listát állított össze az amerikai termékekre.
Jön a kereskedelmi háború? Európa és Ázsia is reagál
A kereskedelmi feszültség súlyos károkat okozhat a globális gazdaságban. Az európai országok, köztük az Egyesült Királyság, új vámokat helyeztek kilátásba több ezer amerikai termékre, köztük Bourbon whiskey-re, gépipari alkatrészekre és ruházati cikkekre. A piac szereplői attól tartanak, hogy a helyzet gyorsan eldurvul, és 2008 óta nem látott piaci összeomlást idézhet elő.
Mi jöhet ezután a piacokon?
A FTSE 100 mélyrepülése csak a kezdet lehet, ha a kereskedelmi háború valóban kitörne. A befektetők most menekülnek a kockázatos eszközökből, és a politikai döntéshozók nyomás alá kerülhetnek. A következő napokban kulcsfontosságú lehet, hogy sikerül-e megállapodásokat elérni a vámintézkedések visszavonásáról.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock