2025 január 10

Kockázatos fegyvert vethetnek be az oroszok – veszély leselkedik Európára

A karácsonyi időszak előtt az oroszok még odaszúrtak a nyugati gazdaságoknak mondván, hogy az ársapkát nem fogják szó nélkül hagyni és annak következményei lesznek. Két héttel az olajár felső korlátjának kijelentése után az oroszok megszólaltak. Alexander Novak miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy Oroszország akár napi 500-700 ezer hordóval is csökkentheti termelését. Ezen hír hallatán megugrottak a referenciaértékek. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének döntése után megint szűkülhet a kínálat. Bár még nem történt hivatalos bejelentés az ügyben, Putyin azt tervezi, hogy hétfőn vagy kedden aláírja a rendeletet.

(www.shutterstock.com)

A fekete arany is reagált a fejleményekre. A heti zárás előtt ugyanis mindkét referenciaérték több, mint 2 százalékos profitot jegyzett fel. A WTI megközelítette a 80 dollárt, míg a Brent értéke hordónként már 85 dollárnál jár. Ezzel bebiztosította, hogy a karácsonyi időszak előtt egy újabb zöld heti gyertyával büszkélkedhessenek.

Egyre több tényező indikálja a ralit, mire számíthatunk még idén?

A karácsonyi időszak várhatóan lassítja majd a fejleményeket, azonban rengeteg jelentős mozgatórugó dolgozik a piacon. Bár egyre több olajat vonnak ki a piacról, az árfolyamok továbbra is az OPEC által áhított 90-100 dolláros intervallum alatt tudtak maradni. Ezt főleg a globális recessziós félelmeknek köszönhetik az autósok. Ezzel szembemegy a dollár gyengülése és a korlatázások enyhítésének köszönhető erősödő kínai kereslet. A jövő évi keresleti kilátások egyre erősebbek.

Egyes elemzők a 100 dolláros árfolyam visszatérését sem zárják ki. Ennek bekövetkezését erősíti az is, hogy a Biden által elrendelt stratégiai tartalékokból történő kiadások végéhez közeledünk. Az e heti adatok kimutatták, hogy az országos állományok az év ezen időszakában 2014 óta nem voltak ilyen alacsony szinten. Oroszország szerint Európa küzdeni fog olajtermékeinek pótlásáért. „Az embargó életbe lépésével a nem orosz szállítmányokért is egyre nagyobb verseny alakulhat ki. Az EU-s országoknak az USA-ból, a Közel-Keletről és Indiából származó rakományokra kell majd ajánlatot tenniük,” derült ki a Nemzetközi Energia Ügynökség novemberi jelentéséből.

Forrás: oilprice.com

Címlapkép: Shutterstock