Javult a német és euróövezeti gazdasági hangulatindex
Az elemzők által vártnál nagyobb mértékben javult a ZEW német gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe októberben.
A ZEW – Leibniz Centre for European Economic Research hat hónapra előretekintő németországi gazdasági hangulatindexe (ZEW Indicator of Economic Sentiment) 13,1 pontra emelkedett októberben, miután szeptemberben 11 havi mélypontra, 3,6 pontra esett. Az elemzői várakozások átlagában kisebb mértékű javulást jelző adat, 10,0 pont szerepelt. A mutató tavaly novemberben először tért vissza a pozitív tartományba, miután hat hónapig negatív sávban ingadozott. A felmérésbe bevont németországi gazdasági szereplők megítélése a gazdasági környezet aktuális feltételeiről ugyanakkor tovább romlott, mínusz 86,9 pontra, a mutató 2020 májusa óta a legalacsonyabbra süllyedt az előző havi és az elemzők által októberre is várt mínusz 84,5 pontról. Tízből csaknem kilenc válaszadó kedvezőtlennek tartja a jelenlegi németországi gazdasági helyzetet – olvasható a ZEW közleményében.
A ZEW euróövezeti gazdasági hangulatmutatója a várakozásokat meghaladó mértékben javult októberre. 20,1 pontra emelkedett a várt 16,9 pont helyett az előző havi, tavaly október óta a legalacsonyabb szintet jelentő 9,3 pontról. Az aktuális gazdasági helyzet megítélését számszerűsítő euróövezeti mutató értéke 0,4 ponttal mínusz 40,8 pontra csökkent. Az euróövezeti inflációs várakozások mutatója 7,6 ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, így az index mínusz 20,9 ponton állt októberben.
Achim Wambach, a ZEW elnöke az eredményekhez fűzött kommentárjában rámutatott: az aktuális helyzet nagyon rossz megítélése mellett a legutóbbi felmérés alapján javult a németországi gazdasági hangulat, amelyhez a stabil inflációs kilátások és ehhez kapcsolódóan az EKB várható további kamatcsökkentései is hozzájárultak. Pozitív jelzések érkeztek Németország exportpiacairól is. Jelentősen javultak az euróövezet, az Egyesült Államok és Kína gazdasági várakozásai is. A Kínával szemben erősödő optimizmus vélhetően a kínai kormány gazdaságélénkítő intézkedéseivel függ össze. Valószínűleg ezek a fejlemények is hozzájárultak a németországi gazdasági várakozások javulásához – értékelt az elnök.
A mannheimi ZEW gazdaságkutató intézet 1991 óta havi rendszerességgel végzi el a felmérését bankok, biztosítótársaságok és kiválasztott vállalatok megkérdezésével.