Rendkívüli Hírek:

2024 november 23

Háború – Nehéz döntés elé állíthatják Putyint

Rengeteg emberéletet követelt már a háború és a helyzet napról-napra rosszabb. Kína az utolsó esély arra, hogy az oroszok és az ukránok között béke alakuljon ki, ez azonban nem lesz egyszerű feladat. Április végén telefonon egyeztetett Hszi Csin-ping kínai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Ezt követően Kína már be is jelentette, hogy képviselőket küld Ukrajnába. Ígéretet tett, hogy minden erejét a háború lezárására fogja fordítani, és tárgyalásokat folytat mindkét féllel a krízis megoldásáról. Bár a folyamat elején még a nyugati nagyhatalmak eléggé szkeptikusan álltak a dologhoz. Az Egyesült Államok még azzal is vádolta Kínát, hogy Putyint támogatja és a keze alá játszik. Mostanra viszont minden megváltozott.

(www.shutterstock.com)

Kína – ez majd felrázza a háború menetét

Kína ezen a héten megkezdi a felkészülést az Ukrajna és Oroszország közötti békemegállapodás levezénylésére. A tervek szerint magas rangú kínai küldött indul Ukrajnába és Oroszországba. Li Hui, Kína eurázsiai ügyekért felelős különleges képviselője és korábbi oroszországi nagykövete több országot is meglátogat majd az út során. Kína februárban már előterjesztett egy 12 pontos béketervet, azonban ebben még erősen utaltak arra, hogy nem tartják kívánatosnak a NATO bővítését. Ekkor jött a vádaskodás az Egyesült Államok részéről, hogy Kína fegyvereket fog szállítani az oroszoknak. Azóta viszont javulás kezdődött a két nagyhatalom viszonyában. Kína békemissziója viszont nehéz döntés elé állíthatja Putyint, az egyik legnagyobb szövetségesét. Tovább rontja a helyzetet, hogy Peking diplomáciai képviseletének egyik vezetője arról nyilatkozott, hogy országa nem ismeri el még a Krímet sem Oroszország területének. Ez viszont felveti a kérdést az orosz-kínai barátság jelenlegi státuszáról.

Bahmut – a harcok folytatódnak, brutális számokat közöltek

Az ukrán fegyveres erők vezérkarának legfrissebb becslése szerint az orosz hadsereg a konfliktus kezdete óta legalább 198 260 katonát veszített. A magas számokhoz nagyban hozzájárult – a háború legvéresebb csatájaként említett – Bahmut városáért folytatott többhónapos összecsapás. Bahmut jelentős stratégiai értéket képvisel mindkét fél számára, és kilenc hónapos intenzív harc után a város megszerzése szimbolikus jelentőséggel bírna mindkét fél számára.  

Forrás: cnbc.com; portfolio.hu

Címlapkép: Shutterstock