2025 január 10

Ez az oroszok legpusztítóbb fegyvere – hatalmas veszélyben az unió

Az oroszok bevetették a legnagyobb fegyverüket az unió ellen, melynek hatása egyes szakértők szerint még a 2023-as évünket is megpecsételheti. Az európai energiahiány jövőre akár még az ideinél is rosszabb lehet.

(www.shutterstock.com)

Bár a kormányok rengeteget tettek a vállalatok és háztartások védelmének érdekében, a nyomást továbbra is érezhetjük a mindennapokban. „Mindezen intézkedések eredménye, hogy biztonságban leszünk ezen a télen, és megbukott az orosz zsarolás” jelentette ki von der Leyen. Olyan mértékben függtek az országok a háború előtt az orosz gázcsapoktól, hogy a szankciók bevezetése nemcsak az Oroszország gazdaságának okozott fundamentális problémákat, hanem a nyugatnak is. Bár ezt a befolyást jelentős mértékben sikerült csökkentenünk, az oroszoknak továbbra is ez a legnagyobb fegyvere, és aktívan is használják az unió ellen. Bár jelentős lépéseket tettünk az orosz földgázkészletekre való támaszkodás csökkentésében, Fanih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója nyilatkozatában elmondta, hogy 2023 sok kihívást tartogat még számunkra.

A telet túl fogjuk élni, de nem ülhetünk rá a problémára

A jelentések szerint az EU gáztárolói több, mint 90 százalékos kapacitást is elérték, amely jóval meghaladja az előző ötéves átlagot. Ennek ellenére továbbra is sok múlik az időjáráson. Minél hidegebb tél lesz, annál kényelmetlenebb lesz annak átvészelése.

(www.shutterstock.com)

Ha át is vészeljük, az nem jelenti azt, hogy 2023-ban ugyanez a probléma nem fog felmerülni. A méregdrága amerikai LNG szállítmányok felvásárlása komoly fejtörését okozott a kormányoknak, és a hatalmas költségek viselése miatt ez sem lehet állandó megoldás. A Nemzetközi Energia Ügynökség véleménye szerint míg idén képesek voltunk elhárítani energiapiac összeomlását, a 2023-as év komolyabb próbatételnek bizonyulhat a blokk számára.

(www.shutterstock.com)

Jövő télen az orosz tartalékok tovább zuhanhatnak, a cseppfolyósított földgáz (LNG) globális készletei is egyre szűkösebbek lehetnek, ez miatt az árfolyam még a mostaninál is magasabbra lőhet. A jelentés szerint a blokk 2023-ban 27 milliárd köbméter potenciális gázhiánnyal nézhet szembe a kínálat és a kereslet között. Ilyen helyzet akkor fordulhat elő, ha Oroszország gázszállítása nullára esik, és ha Kína LNG importja is visszapattan.

Forrás: thehill.com

Címlapkép: Shutterstock