2024 október 06

Európai Unió – vita az olaj betiltásáról és következményeiről

Az unió egységességét teszteli a jelenlegi dilemma az orosz olaj betiltásáról. Az Európai Unió diplomatáinak nem sikerült konszenzust elérnie a vasárnapi találkozón, de hétfőn további tárgyalásokat tartottak az EU vezetőinek csúcstalálkozója előtt. A csúcstalálkozóra érkezve Olaf Scholz német kancellár azt mondta, hogy szerinte van esély a konszenzus elérésére, de Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke arra figyelmeztetett, hogy ez a megegyezés nem valószínű, hogy az ülés vége előtt bekövetkezhet. Mint az kedd hajnalban kiderült, mégis csak sikerült konszenzusra jutnia az uniónak. Magyarország el tudta kerülni a legrosszabb eshetőséget.

(www.shutterstock.com)

Az Európai Unió már egy ideje próbált egyhangú döntést hozni az orosz olaj tilalmával kapcsolatban, azonban a találkozó előtt nem nézett ki jól a helyzet. Az oroszok folytatják Ukrajna invázióját, és az európai országok továbbra is függnek az agresszor nyersanyagaitól, ezzel pénzelve a háborús szerkezetet. Egyes tisztviselők egy hónappal ezelőtt már azt javasolták, hogy csatlakozzanak az Egyesült Államokhoz az orosz olaj betiltásában, az uniós szankciók hatodik csomagjának részeként. Néhány ország azonban, így például Magyarország, Szlovákia és Csehország is a megegyezés ellen volt. „Ha csoportként fogunk dönteni, egy dolog biztos, hogy figyelembe kell venni az összes ország sajátos helyzetét. Az erőnk abból fakad, hogy képesek vagyunk közösen megoldani problémáinkat, és ezért együtt tudunk fellépni az orosz agresszió ellen” jelezte Scholz, amikor Magyarország és más országok számára szóló mentességekről kérdezték.

Miért ellenkeztek annyira egyes országok az EU tervével szemben?

Európa az orosz energia legnagyobb vásárlója. Az orosz nyersolaj az unió behozatalának 27 százalékát tette ki 2021-ben. Ez körülbelül napi 2,4 millió hordónak felel meg, amelynek 35 százalékát a csővezetékeken keresztül hozták be az unióba. Egyes országok igényeit kevésbé másokát annál inkább az adott csővezetéken keresztül érkező szállítmányok elégítik ki. Magyarország esetében ez 86, Csehországnál 97, illetve Szlovákiánál 100 százalék. Látható tehát, hogy miért is ellenkeztek ezek az országok. Sokkal könnyebb helyzetben vannak azok, akiknek a gazdaságára nincs ekkora hatással a tilalom.

(www.shutterstock.com)

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn elmondta, hogy a csővezetékeken keresztüli behozatalt nem tiltó embargó egy jó megközelítésnek számíthat. Figyelmeztetett viszont, hogy szükség van egy támogató tervre arra az esetre, ha az olajszállítások valamilyen probléma miatt meghiúsulnának. Kedd hajnalban meg is történt a megegyezés. A kőolajvezetékeken keresztül érkező fekete aranytól függő országoknak sikerült kiharcolni, hogy az embargó csak a tengeri szállításokra vonatkozzon.

Forrás: cnn.com

Címlapkép: Shutterstock