
Európai tőzsde Április 4. – Esik az olaj, süllyednek az indexek. Térdre rogyott a kontinens?
Folytatódik a zuhanás az európai tőzsdéken. A vezető indexek 0,8–1,2 százalékos mínuszban kezdték a napot. Az olaj, az arany és a dollár is gyengült. A befektetők újabb eladási hullámmal reagáltak az amerikai vámháborús fenyegetésre. A technológiai, pénzügyi és autóipari cégek papírjai különösen nagyot estek. A globális recesszió árnyéka egyre sötétebbre festheti a pénteki kereskedést. Újabb fekete péntek a piacokon?
Reggeli nyitásnál tovább gyengülnek az európai tőzsdék – Trump vámjai árnyékot vetnek a piacokra
Pénteken is eséssel nyitottak az európai indexek, az amerikai vámemelések pedig súlyos kérdéseket vetnek fel a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban. Az európai tőzsdék veszteséggel kezdték a kereskedést és folytatták a csütörtöki zuhanást, amely másfél-három százalékos indexcsökkenést hozott. A vezető piacokon nem volt jele érdemi korrekciónak. A STOXX 600, a francia CAC 40, valamint az euróövezeti Euro Stoxx 50 index is közel egy százalékos mínuszban kezdte a napot, de a német DAX is komolyan esett. A veszteségek a milánói és madridi tőzsdéket sem kerülték el. Dél Európában több mintegy százalékkal zuhantak az indexek. Nem csendesednek a piaci viharok?
Pirosban nyitott egész Európa
Pénteken is folytatódik a legfontosabb európai indexek gyengülése:
- STOXX 600 index 0,93 százalékkal esett
- Euro Stoxx 50 0,84 százalékos gyengüléssel indult.
- DAX 0,62 százalék csökkenést mutatott.
- CAC 40 pedig 0,80 százalékos mínuszban kezdte a napot.
A dél-európai tőzsdék is nyomás alá kerültek.
- A milánói FTSE MIB 1,27 százalékkal gyengült.
- a madridi IBEX 35 1,40 százalékos eséssel kezdte a napot.
Vámháború és recessziós félelmek uralják a hangulatot
A globális piacok idegességének első számú oka továbbra is Donald Trump amerikai elnök döntése, miszerint 20 százalékos általános vámot vet ki az Európai Unióból származó importárukra, miközben az autóipari termékekre a tarifa elérheti a 25 százalékot is. Az európai vezetők gyors és arányos válaszlépéseket helyeztek kilátásba, ami új szintre emelheti a transzatlanti kereskedelmi feszültséget.
A befektetők attól tartanak, hogy a kereskedelmi háború eszkalálódása recesszióba sodorhatja az exportorientált európai gazdaságokat, különösen az autógyártásra és technológiára épülő vállalatokat. Ezek a szektorok szenvedték el a legnagyobb árfolyamesést a csütörtöki és pénteki kereskedésben is.
Az európai piacon az olaj és az arany is gyengélkedik
A piaci turbulenciák az árupiacokat sem kímélik. A WTI nyersolaj ára a csütörtöki 6 százalékos zuhanás után péntek reggel további 1,84 százalékkal 65,72 dollárra csökkent, míg a Brent 1,67 százalékkal esett vissza 68,97 dollárra. Az arany ára 0,50 százalékkal mérséklődött 3097,20 dollárra unciánként, noha a héten így is zárhat nyereséggel – sorozatban az ötödik alkalommal.
A devizapiacon vegyes a kép
A dollárindex 0,15 százalékkal 101,97 pontra süllyedt, ezzel közel féléves mélypontra került. Az euró 0,10 százalékkal erősödött, 1,1063 dolláron állt a reggeli kereskedés során. Az euró jegyzése 0,10 százalékkal ment fel 1,1063 dollárra, miután az előző nap két százalékkal 2024 október eleji szintre erősödött.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock