2025 május 21

Európai tőzsde Május 21. – Eséssel kezdtek a piacok, csak Madrid tartja magát, az arany és olaj pluszban

Óvatos hangulat uralja szerdán reggel az európai tőzsdéket, miután a geopolitikai feszültségek, új oroszellenes szankciók és az amerikai államháztartási aggodalmak óvatosságra intik a befektetőket. A főbb börzék mínuszban nyitottak, egyedül Madrid mutatott emelkedést.

 

Csökkenéssel nyitottak az európai tőzsdék 

Szerdán óvatos hangulat jellemezte az európai tőzsdéket, a legtöbb vezető index negatív tartományban kezdte a napot. A madridi tőzsde volt az egyetlen kivétel, ahol enyhe emelkedés volt megfigyelhető a nyitásban. Párizs, Frabkfurt és London mind mínuszban indították a kereskedést. Az előző napi optimista hangulatot az óvatosság váltotta fel. Merre tart ma Európa? 

 

Enyhén negatív kezdés a legtöbb piacon

  • A páneurópai STOXX 600 index 0,17 százalékos csökkenéssel indított.

  • Az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 0,27 százalékos eséssel kezdett.

  • Londonban az FTSE 100 index 0,19 százalékkal csökkent.

  • A frankfurti DAX index 0,25 százalékkal gyengült.

  • A párizsi CAC 40 index pedig 0,36 százalékkal indult negatívan.

  • A milánói FTSE MIB index 0,07 százalékos változáscsökkenéssel nyitott.

  • Egyedül a madridi IBEX 35 index emelkedett, 0,22 százalékkal került magasabbra.

 

Geopolitikai bizonytalanság és amerikai fiskális kockázatok

A tőzsdék hangulatát befolyásolják az amerikai államháztartási aggályok. Donald Trump elnök adó- és kiadási terve a kongresszus elé kerül, amely további 2,5 ezer milliárd dolláros hiány újabb növekedést eredményezhet az eddig is rekordmagas, 36,8 ezer milliárd dolláros államadósság mellett.

Közben az EU és az Egyesült Királyság újabb szankciókat jelentett be Oroszországgal szemben, tovább feszítve a geopolitikai helyzetet.

 

Emelkedő olaj- és aranyárak az európai piacokon

 

Az olajár emelkedett szerdán. A piacok attól tartanak, hogy Izrael csapást mérhet Irán nukleáris létesítményeire, ami a Hormuzi-szoros lezárásához is vezethet, érintve Szaúd-Arábiát és a Perzsa-öböl országait is. A helyzet kiterjedhet a Perzsa-öböl főbb termelői, köztük Szaúd-Arábia, Kuvait, Irak és az Egyesült Arab Emírségek számára kulcsfontosságú exportútvonal, a Hormuzi-szoros lezárására is.

 

  • A WTI nyersolaj hordónkkénti ára 1,26 százalékkal, 62,81 dollárra emelkedett.

  • A Brent 1,14 százalékos pluszban járt 66,12 dolláron.

  • Az arany is tovább drágult: az unciánkénti ár 0,85 százalékkal 3318,58 dollárra nőtt.

 

Gyengült a dollár, erősödött az euró

 

  • A dollárindex 0,59 százalékkal 99,52 pontra csökkent. Ezzel két heti mélypontra süllyedt.

  • Az euró 0,49 százalékkal 1,1338 dollárig emelkedett.

A nemzetközi hangulat feszült, de egyelőre kordában tartott. A befektetők továbbra is kiemelt figyelemmel kísérik a geopolitikai fejleményeket és a fiskális politikai vitákat mind az EU-ban, mind az Egyesült Államokban.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock