2024 november 15

Európa sorsa az orosz gáz nélkül – ez vár az unióra

Európa arra törekszik, hogy még a tél előtt feltöltse földalatti gáztárolóit. A gázszolgáltatók megszokott ütemben működnek, hogy a tartalékokat feltöltsék a nyár folyamán. Ekkor ugyanis olcsóbban lehet a gázhoz hozzájutni: Cél, hogy télen, amikor nagyobb szükség van a hőre, akkor legyen miből finanszírozni a keresletet. Az oroszok kínálatának csökkentése drágábbá és nehezebbé teszi ezt a folyamatot. A jelenlegi helyzet közelebb hozta a teljes orosz gázelzárás gondolatát is, amely lehetetlenné tenné Európa számára a télhez szükséges nyersanyagok beszerzését. Európa a szankciókon keresztül már kiadta, hogy az orosz gázcsapokról le szeretnének válni. Felvázolták, hogy az import kétharmaddal történő csökkentését az év végéig, az orosz gáz teljes kivonását pedig 2027-ig tervezik. Ezzel időt adva az unió országainak a felkészülésre, és az árak féken tartását is ezzel szerették volna bebiztosítani. Ez a terv lehetséges, hogy felgyorsításra kerül, ha az oroszok úgy döntenek, hogy elzárják a teljes ellátást.

(www.shutterstock.com)

A gazdaság sorsa – a szankciók ostor módjára csaphatnak vissza Európára

Az EU a háború előtt a gázszükségleteinek mintegy 40 százalékát Oroszországból kapta. A cél az volt, hogy csökkentse a napi 850 millió dolláros költségét az oroszoknak, amelyet az olaj- és gázértékesítésből szereztek, ezzel megakadályozva az ukrán háború finanszírozását. A hirtelen nagymértékű csökkentéssel az oroszok nagy csapást mérhetnek az európai gazdaságra. A földgázt számos energiaigényes iparág használja, például az üveggyártók és az acélgyártók. Ők már most is magasabb költségekkel szembesülnek, és visszafogják a felhasználást, ami hozzájárul az európai gazdaság lassulásához.

(www.shutterstock.com)

Az európai kormányok drága, cseppfolyósított földgázt, LNG -t vásárolnak az Egyesült Államoktól, amelyek szállítása hajókkal történik. Ez sokkal drágább, mint az orosz gázvezetékeken érkező szállítmányok. A magas árak pedig rekordmagasságú inflációt generálnak Európában.

A zöldebb energia úttörése is hanyatlik. A válság az országokat a fosszilis tüzelőanyagokhoz tolja vissza. Németország igyekszik a széntüzelésű erőművek ideiglenes újraindítására irányuló jogszabályok elfogadtatásában, annak ellenére, hogy 2030-ra a szén teljes kivonását tervezték. Egyes elemzők szerint jelenleg az egyetlen megoldás, hogy a gázszükségleteket csökkentjük nyári időszakban, hogy a tartalékokat könnyebben fel tudják tölteni az országok.

Forrás: apnews.com

Címlapkép: Shutterstock