Európa elvette Putyin legnagyobb fegyverét
Európa referenciaértéke, a Dutch TTF februárban is – már a harmadik egymást követő hónapban – csökkenést jegyzett fel. Ilyen sorozatot a havi grafikonon 2020 óta nem láthattunk. Volt és van is még hova csökkeni az értékeknek. Az orosz-ukrán háború okozta rali óta azonban a volatilitás egyre enyhébb lett, az árfolyammozgások mérséklődtek. Mindezt a megfelelő felkészültségnek, az enyhébb időjárásnak és a keresletben tapasztalt csökkenésnek köszönhetjük. Úgy tűnik Putyin kezéből eltűnt az egyik legnagyobb fegyver, amellyel sakkban tartotta az uniós országokat. A TTF árfolyama februárban 19 százalékkal csökkent. Összegezve a 2023-as évet pedig azt láthatjuk, hogy eddig mintegy 40 százalékot zuhant a gáz árfolyama. Február utolsó napján a TTF határidős ügyletei megawattóránként 46,67 eurónál állapodtak meg, közelítve a 300 eurós veszteséghez az augusztusi 340 eurós szintekhez képest. A gáz ára már 40 százalékkal van az invázió előtti szintek alatt.
Ez azonban nem jelenti Putyin hatalmának végét. Bár ahogy arról beszámoltunk, komoly veszteségekkel járt az európai piac elvesztése és a szankciók bevezetése. Az orosz pénzügyminisztérium előzetes becslései szerint 46,4 százalékot zuhantak az olajból és a gázból származó állami bevételek. Ennek okozója a nyersolaj alacsony eladási ára és a csökkenő földgázexport. A riportban az is szerepelt, hogy Oroszország költségvetése januárban már 24,7 milliárd dolláros hiányban szenvedett.
A harc még nem ért véget
Bár Putyin elveszítette legnagyobb piacát, illetve a kapcsolatok jelentősen megromlottak az Európai Unió és Oroszország közt, egyelőre nem úgy tűnik, hogy az orosz elnök a feladáson gondolkodna. Több évnyi háborúra elegendő tartaléka van, és próbál más piacok felé nyitni. Európa ellenben a fellendülés útjára léphet. Egyetlen nagy kihívás állhat még előttünk, a kínálati hiány. Ha ugyanis a kínai gazdaság fellendülése a várakozásoknak megfelelő mértékben beindul, akkor az LNG kereslete is jelentősen megugorhat.
Jó hír viszont, hogy 2021 augusztusa óta nem volt ilyen alacsonyan az árfolyam. Mivel már csak a márciusi hónap van hátra a téli időszakból, és a készletek is az átlag felett vannak, az Európai gázválsággal kapcsolatos aggodalmak egyre csak enyhülnek. Eltekintve a kínai gázigény erőteljes fellendülésétől, ezeknek a fejleményeknek köszönhetően akár kényelmesen is átvészelheti Európa a következő téli időszakot.
Forrás: oilprice.com
Címlapkép: Shutterstock