Európa, a gázárak és az LNG importok
A földgáz ára Európában kedden meghosszabbította a három nappal ezelőtt megkezdett csúszást, köszönhetően az Európába érkező melegebb időjárás előrejelzéseinek, valamint az LNG-szállításoknak, amelyek ellensúlyozzák az orosz gázcsapokról történő leválást. A Bloomberg arról számolt be, hogy a gáz határidős ügyletei több, mint 3 százalékot estek, mielőtt a veszteségek egy részét megtérítették volna. Eközben az Európai Bizottság igyekszik jogi egyértelműséget nyújtani a rubelben történő fizetésekről. Közben a nagy importőrök folyamatos nyomást helyeznek rájuk, hiszen még mindig nem biztosak abban, hogy az ilyen kifizetések megsértik-e az Oroszországgal szembeni uniós szankciókat. „Nagyon fontos, hogy az Európai Bizottság egyértelmű jogi véleményt adjon, hogy a rubelben történő fizetés a szankciók megsértését jelenti-e vagy sem,” jelezte Olaszország miniszterelnöke Mario Draghi.
Európa tervezi az orosz csapokról történő leválást, hiszen ezzel az agresszor háborús gépezetét pénzeli. Ez azonban egy hosszabb folyamat, amely a későbbiekben is nagy csapás lehet az oroszoknak. Egyelőre azonban még nem tudja teljesen függetleníteni magát Európa. Egyre több LNG import érkezik, amely segít majd az átállásban, és az árakat is hűti. Oroszország közben kelet felé tekint, a potenciálisan fennmaradó kínálat eladására.
Nem szállít gázt a Jamal Európába
A Gazprom orosz gázóriás a harmadik negyedévre már nem foglalt le gáztranzit kapacitást Európa részére a Jamal vezetéken keresztül. A Jamal vezeték, amely áthalad Fehéroroszországon, Lengyelországon és Németországon, tavaly december óta többnyire fordított üzemmódban működik, gázt küld kelet felé. A gáz szállítása Moszkva és Varsó között krízis állapotba került a múlt héten. A Gazprom leállította a gázszállítást Lengyelország és Bulgária részére, amely nem volt hajlandó teljesíteni a Kreml kérését a rubelben történő fizetésről.
Az EU továbbra is az Egyesült Államok cseppfolyósított földgázexportjának fő célpontja. Az ötödik egymást követő hónapban Európa vette át az Egyesült Államok LNG-exportjának több mint felét. „Valódi lehetőség van arra, hogy Európa jelezze az amerikai LNG import iránti keresletet. Ezen felül jó lehetőséég ez az amerikai LNG-szolgáltatóink számára is, hogy hosszú távú szerződések formájában biztosítsák számukra ezt a gázt,” jelezte Melanie Nakagaw, a National Security Council éghajlat-és energiaügyi igazgatója.
Forrás: oilprice.com; reuters.com
Címlapkép: Shutterstock