2024 december 23

Élelmiszerhiány – itt a háborús konfliktus újabb követkeménye

Az egy hónapja kirobbant háború Oroszország és Ukrajna között rengeteg súlyos következménnyel járt. Ezek főleg a két említett országot súlytják, azonban elkerülhetetlen, hogy a világ gazdaságait ne érintsék a következmények. Jelenleg egy újabb probléma az élelmiszerhiány. A toronymagas műtrágyaárak miatt a gazdálkodók világszerte csökkentik a használatát és ezzel együtt az ültetvények mennyiségét is. Az ammónia, a karbamid és a talaj egyéb tápanyagainak egyik fő exportőre, Oroszország elleni nyugati szankciók megzavarták e kulcsfontosságú alapanyagok szállítását szerte a világon. A műtrágya kulcsfontosságú a kukorica, a szója, a rizs és a búza magas hozamának megőrzéséhez. Világélelmezési Program figyelmeztetést adott ki, hogy a háború az éhezés és az alultápláltság növekedését okozhatja az egész világon. Azon felül, hogy a műtrágya áremelkedése miatt kevesebbet ültetnek, számolni kell esetleges csökkenéssel a két fő érintett országtól is. Oroszország és Ukrajna a globális búzatermés mintegy 30 százalékát adja. Nagy kérdés, hogy a háború súlytotta területek, hogyan tudják fenntartani a termelési volumenüket. A két ország gazdasága a globális napraforgóolaj-kínálat több, mint felét, és a kukoricaexport körülbelül 20 százalékát teszik ki.

(www.shutterstock.com)

Milyen megoldásokra kényszerülnek a gazdák?

Egyes termelők azt fontolgatják, hogy áttérnek olyan növényekre, amelyek kevesebb tápanyagot igényelnek. Mások azt tervezik, hogy kevesebb területet művelnek, egyesek azt mondják, hogy egyszerűen kevesebb műtrágyát fognak használni, azonban a szakértők szerint ez nagyban változtathat majd a hozamokon. A termelés a leginkább a fejlődő nemzeteknél van veszélyben, hiszen ezen országok gazdálkodóinak kevesebb pénzügyi forrása van a vihar átvészelésére.

(www.shutterstock.com)

Jönnek az első bejelentések, hiszen Peru szükségállapotot hirdetett a mezőgazdasági ágazatban az élelmiszer-bizonytalanságtól való félelem miatt. Az ország ültetett területei 0,2 százalékkal csökkentek augusztus óta az egyre magasabb műtrágyaárak miatt. A Világbank a múlt héten közölte, hogy számos fejlődő ország rövid távú búzaellátási hiányokkal szembesül az ukrán exporttól való nagy függőségük miatt. A műtrágyaválság gátolhatja az élelmiszertermelést a világ többi részén is. „Ha ez a probléma nincs kezelve, akkor jövőre nagyon komoly problémáink lesznek az élelmiszerellátással,” jelentette ki Maximo Torero, az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet vezető közgazdásza.

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock