2024 december 25

Elég nagy mínuszban indított az Ókontinens

A legtöbb nyugat-európai piacon, a határidős tőzsdeindexek alacsonyabban nyitották a hét utolsó kereskedési napját. Mindez azután történik, hogy az elmúlt napokban, számos index a mindenkori maximuma körül teljesített. A pán-európai Euro Stoxx 600 index, amely tartalamaz mind nagy, és “small és mid” kapitalizációjú részvényeket, 0,63 százalék eséssel kezdett. Ami a nemzetállamok tőzsdéit illeti, hasonló lehangoló a helyzet. A német DAX 0,9% körüli mínusszal, míg a francia CAC 40 valamivel enyhébb, 0,2%-os eséssel indított. Szintén zuhanásban a londoni FTSE 100 is, amely 0,75 százalékkal fordult pirosba péntek délelőtt. Mindez azért esedékes, mivel szépen sorban jönnek a második negyedéves, illetve inflációs jelentések. 

Vállalatok 

Franciaországból a pénteki nap folyamán jelentett a Renault. Összességében pozitív hangulatú volt a jelentés, amely 354 millió eurós nettó árbevételről tanúskodott az év első felében. Mindez azért mondható jónak, mivel a 2020-as év hasonló időszakában több, mint 7,3 milliárdos veszteséget termelt a cég. A befektetők egyelőre nem aggódnak, hogy a félvezetőhiány még okoz-e fejfájást a profitabilitás szempontjából. A Renault papírjai 2,5% körüli pluszban kezdtek. 

Maradunk a gallok országában, mivel jelentett a BNP Paribas is és az Air France is. Mindkét vállalat jelentős bevétel növekedésről számolt be, amely összefüggésben van a pandémia enyhülésével is. Előbbi 0,81 százalékkal, míg utóbbi 1,73 százalékkal emelkedett péntek reggel. Ezen jelentéseknek köszönhető, hogy a CAC 40 enyhébb esést mutat egyelőre pénteken, mint európai társai. 

Inflációs félelmek 

Magyar idő szerint, délelőtt 11 órakor érkezik egy gyorsjelentés az euróövezeti harmonizált infláció becsléséről. A befektetők összességében pesszimistán várják az adatokat, miután Németországból érkeztek fejlemények. A német egész éves fogyasztói árindexek 3,1 százalékkal emelkedtek, amelyre a 2008-as válság óta nem volt példa. Bizonyos szakszervezetek azonnal a német felsővezetéshez fordultak, mondván ennek már a minimálbéreket is feljebb kéne hajtania. A befektetőket tehát most első sorban az inflációs aggodalmaik vezérlik, amelyre negatívan reagálnak a főbb indexek.