Rendkívüli Hírek:

2024 november 20

Egyre aggasztóbbnak tartják a geopolitikai kockázatokat a befektetők

Egyre aggasztóbbnak tartják a globális vállalati szektor szereplői a geopolitikai kockázatokat. Áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics hétfőn ismertetett negyedik negyedévi globális befektetői felmérésében.

A ház hangsúlyozza, hogy az üzleti szektor aggályai túlterjednek a hirtelen fellángolt közel-keleti konfliktuson. Az üzleti vállalkozások körében hasonlóan széleskörű kockázati aggodalom forrása a kínai-tajvani viszonyrendszer. Az Oxford Economics 130 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.

Jelentős kockázatok

A ház hétfői beszámolója szerint egyaránt 90 százalék közelében jár azoknak az üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek jelentősnek vagy nagyon jelentősnek tartják a közel-keleti konfliktusból, a kínai-tajvani viszonyból, illetve a NATO és Oroszország szembenállásából eredő geopolitikai kockázatokat a következő két év távlatában. Tíz százalékponttal 46 százalékra nőtt azon vállalatok aránya, amelyek a geopolitikai feszültségeket tartják a világgazdaságot terhelő legnagyobb rövidtávú kockázati tényezőnek.

Az üzleti várakozások is romlanak. Az Oxford Economics felmérésébe bevont cégek fele a korábbinál valamelyest vagy jelentős mértékben borúlátóbb módon ítéli meg a világgazdaság növekedési kilátásait. A felmérésbe bevont vállalatok 2024-re szóló globális növekedési prognózisainak középértéke az előző felméréshez képest 0,4 százalékponttal csökkent. Jelenleg mindössze 1,9 százalékos világgazdasági növekedést valószínűsít a jövő év egészére.

Oxford: Egyre aggasztóbbnak tartják a geopolitikai kockázatokat.

A várakozások megoszlását mutató grafikonos kimutatás alapján a válaszadók legnagyobb csoportja – hozzávetőleg 40 százalékuk – 1-2 százalék közötti világgazdasági növekedést tart valószínűnek 2024-ben. Az előző felmérésben nem sokkal haladta meg a 20 százalékot azoknak az üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek ilyen alacsony globális növekedéssel számoltak jövőre. A 2-3 százalékos jövő évi világgazdasági növekedésben bízó vállalatok aránya ugyanakkor az előző vizsgálatban mért, 40 százalékot meghaladó szinthez képest tíz százalékpont körüli mértékben csökkent.

Megrendült a globális üzleti bizalom

Az Oxford Economics hétfőn ismertetett új negyedéves felmérése szerint Izrael és a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet háborúja miatt megrendült a globális üzleti bizalom is. A ház által kidolgozott globális üzleti bizalmi mérőszám (Global Business Sentiment Index) az előző felmérésben kimutatott 98,0-ról 97,6-re csökkent. A cég szerint ez a visszaesés jórészt felemésztette azt a növekedést, amelyet az index a globális bankszektort 2023 korábbi szakaszaiban megterhelő feszültségek enyhülése óta elért.

Az Oxford Economics globális üzleti bizalmi mérőszáma a felmérések kvantitatív eredményéből levezetett mutató. Amelynek 100-as szintje azt jelezné, hogy a globális üzleti szektor átlagolt várakozásai alapján a világgazdasági szintű hazai össztermék (GDP) tizenkét havi időtartamon belül eléri azt az értéket, amelyet az üzleti vállalkozások a koronavírus-járvány előtt az adott időszakra valószínűsítettek. A ház szerint a 97,6-es bizalmi index arra vall, hogy az üzleti vállalkozások a járvány előtti várakozásaikhoz képest – középértéken számolva – jelenleg 2,4 százalékkal alacsonyabb globális GDP-értéket várnak egyévi távlatban.

Borítókép forrása: Shutterstock