DAX – merre tovább, német tőzsde?
Lassan végéhez közeledik a gyorsjelentési szezon a tengerentúlon és Európában is. A vállalatok gyorsjelentéseiben leginkább a háború és az infláció hatásait figyelhették a befektetők, természetesen a vállalatspecifikus tényezők mellett. Az irányadónak tekinthető német tőzsdeindex, a DAX árfolyama tartja az év eleje óta megszerzett előnyét.
Van mire figyelni
A legnagyobb tőzsdeindexek árfolyamát számos tényező befolyásolhatja, melyek közül csak az egyik az azt alkotó vállalatok gyorsjelentéseire adott piaci reakció. Továbbra is fontos lehet az Oroszország és Ukrajna között dúló háború. Úgy néz ki, hogy Bahmut városa több hónapnyi igen véres küzdelem után elesett az orosz erők nyomása által. Kérdés, hogy mindez milyen hatást gyakorol az esetleges békéig vezető útra, melyre azonban sajnos még nem léptek rá a felek.
A másik kiemelt tényező a nagy jegybankok monetáris politikája lehet. Május elején az Európai Központi Bank (EKB) 25 bázisponttal emelte az irányadó rátát, a szigorítás fele akkora volt, mint legutóbb. Következőre június 15-én várhatjuk a Christine Lagarde által elnökölt intézmény döntését, azt is minden bizonnyal árgus szemekkel követik majd az európai befektetők.
DAX – technikai elemzés
Az OTP a német tőzsdeindexre vonatkozóan is tett közzé ma reggel technikai elemzést. Az OTP Global Markets szerint a DAX esetében változás nem történt, az emelkedő trend még él, az elmúlt néhány hét oldalazása erőgyűjtés volt, így a trendvonal felett tudott maradni a görbe. Az elemzők állásfoglalása alapján a 15625-ös szintet kellene megtörnie ahhoz, hogy komolyabb problémával szembesüljön az index. A vékony zöld trendvonal törése lehet majd hosszabb távú eladási jel az elemzők szerint. Ellenállásként a 16250, a 16875 és a 17500 lett megjelölve. Az elemzés alapján támasz pedig a 13750, a 12500, a 11250, valamint a kerek 10000 pontos szint lehet.
Technikai elemzés forrása: OTP Global Markets
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!