2025 január 18

Britannia leggazdagabb embere szerint hiba volt a Brexit

Nagy-Britannia leggazdagabb embere, Gopichand Hinduja elítélte Nagy-Britannia kilépését az Európai Unióból. A millirdos ezen túl támogatásáról biztosította Rishi Sunak miniszterelnököt, a gyengélkedő gazdaság újjáélesztésében.

A legnagyobb segítő India lehet

Az indiai származású brit milliárdos, aki a Hinduja Group indiai konglomerátum elnöke, azt mondta, hogy az Egyesült Királyság új kereskedelmi partnerségek kialakítására tett erőfeszítései nagy szükség van az ország számára, és Nagy-Britanniát ismét „kiváló” befektetési helyszínné teszi.

„A Brexit nem volt jó az Egyesült Királyság számára” – mondta Hinduja hétfőn Londonban a CNBC Tanvir Gillnek. Nagy-Britannia 2016-ban szavazott az Európai Unióból való kilépés mellett, és 2020. január végén hivatalosan is kilépett a blokkból.

„Hogy ezt korrigálják, most elmentek ehhez a 11 országhoz. Ez segíteni fog” – mondta, utalva a különböző megegyezésekre az elmúlt évből, köztük a nemrég aláírt Átfogó és Progresszív Transz-csendes-óceáni Partnerségi Megállapodásra. Hinduja szerint e partnerségek egyike sem lesz értékesebb az Egyesült Királyság számára, mint az Indiával kötendő szabadkereskedelmi megállapodás (FTA). „A legnagyobb segítséget az Egyesült Királyság Indiától kaphatja, mivel India gazdasága 2027-re a világ harmadik legnagyobb gazdasága lesz” – mondta.

Hinduja elmondta, hogy ösztönei és tapasztalatai alapján előre módosította az indiai gazdaságra – amely jelenleg a világ ötödik legnagyobb gazdasága – vonatkozó növekedési előrejelzését 2030-tól.

Nagy-Britannia és India a múlt héten zárta le a szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalások 11. fordulóját. A megegyezés többször is kudarcot vallott, mivel néhány fontos vámsorral és beruházásvédelmi szabályokkal kapcsolatban nézeteltérések merültek fel.

Hinduja, aki nem vesz részt a tárgyalásokban, azt mondta, hogy a bürokrácia volt a „legnagyobb probléma”, de hozzátette, hogy a végső előnyök Nagy-Britannia számára széles körűek lesznek.

„A technológiák, az infrastruktúra, az egészségügy, az oktatás és különösen a védelem területén sok mindent lehet majd tenni, amiben az Egyesült Királyság nagyon érdekelt” – mondta.

Forrás: cnbc.com

Képek forrása: shutterstock