Az újabb sokkoló jelenetek heves válaszreakciót válthatnak ki Európában
Az európai tisztviselők jelezték, hogy Oroszország energiaexportja is szankciók alá kerülhet, miután képek jelentek meg a civilek tömeges meggyilkolásáról Buchában, az ukrán főváros közelében. Josep Borrell, az Európai Unió vezető diplomatája hétfői nyilatkozatában kijelentette, hogy a blokk sürgősen dolgozik az Oroszország elleni új szankciók kidolgozásán. Emmanuel Macron, a Francia Köztársaság elnöke kijelentette, hogy támogatná az orosz szén- és olajexport teljes betiltását. Nagy lépések lennének ezek a blokk részéről hiszen eddig az energiaszektort, az Egyesült Államokkal ellentétben még nem szankcionálták, hiszen több ország is nagyban függ az orosz gáztól. Az első helyen Magyarország a maga 25 százalékával, őket követi Szlovákia majd Moldova 22, illetve 17 százalékkal. Szankciókat vezetett be az EU már ezelőtt is, azonban most jöhet az energiaszektor leválasztása az orosz gázról. Ez azonban sok kihívással jár, amelyről folyamatos tárgyalások folynak. Oroszország a blokk földgázimportjának körülbelül 40 százalékát, az importált olajnak és szénnek pedig körülbelül 27, illetve 46 százalékát szállítja.
Új szankciók jöhetnek az oroszok ellen
A gáz pótlása nagy kihívást okoz, amelyet az LNG szállítmányok emelésével szeretnének helyettesíteni. Még ha sikerül is az olyan nagy gazdaságokat, mint a USA, Dél-Korea és Japán rávenni, hogy az LNG hajók egy részét az energiahiánnyal szenvedő Európa felé irányítsák, további kérdést fog jelenteni a megfelelő infrastruktúra kiépítése, illetve a beérkező mennyiség szétosztása az unió országai közt. Az orosz gázexport blokkolása súlyosbítaná a megugró inflációt az európai gazdaságokban. Akár recesszióba is taszíthatja Németországot, Oroszország legnagyobb energiafogyasztóját és más országokat is. A hétvégén a buchai sokkoló jelenetek azonban meggyőzhetik az importfüggő országokat is, hogy támogassák a szankciókat, még ha ezzel a gazdaságot erős találat is éri. Az oroszok tagadják, hogy közük lenne az incidenshez.
Az EU vezetői ígéretet tettek arra, hogy az év vége előtt 66 százalékkal csökkentik az orosz gázfogyasztást. Hosszú távú tervük 2027-ig megszüntetni a blokk orosz energiától való függőségét.
Forrás: edition.cnn.com
Címlapkép: Shutterstock