2024 március 28

Áramlanak a fegyverek Ukrajnába – Izrael is tart az oroszok haragjától

A 90 millió dolláros adomány az 500 milliós katonai támogatás részeként érkezik Ukrajnába, amelyet Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke még ősszel jelentett be. Szerdán jelentette be Anita Anand,

Kanada nemzetvédelmi minisztere a járművek érkezését. „A járművek a legmodernebb és a legjobb technológiákkal vannak felszerelve, és a fegyvereket is könnyen fel lehet szerelni rájuk.” Anand hozzátette, hogy ezek a járművek lehetővé teszik a személyzet és a felszerelések biztonságos szállítását is. Olekszij Jurijovics Reznyikov Ukrán védelmi miniszter szerint a segélycsomag döntő fontosságú lesz a katonák és a civilek védelmében a háború sújtotta országban. 2022 eleje óta Kanada több mint 5 milliárd dollár értékű közvetlen segítséget nyújtott Ukrajnának, köztük 1 milliárd dollárnyi katonai segélyt.

Az Egyesült Államok Izraelben tárolt fegyvereket küld Ukrajnának

Az USA továbbra is a legnagyobb támogatók közé tartozik. Az elmúlt hónapokban több százezer tüzérségi lövedéket szállított át az izraeli készleteikből. Az Ukrajnába átszállított lőszer egy amerikai fegyverkészlet része volt, amelyet az országok közötti megállapodás részeként izraeli földön lévő raktárakban helyeztek el. A raktárak zárva vannak, és normál esetben csak az Egyesült Államok katonái férhetnek hozzá, de az országok közötti megállapodás szerint háborús időszakban az Egyesült Államok jóváhagyásával Izrael is hozzáférhet. Izrael a 2006-os libanoni háború és a 2014-es gázai konfliktus idején is már kapott hozzáférést a lőszerekhez. Nem is vették szívükre, hogy Amerika az ukránoknak szolgáltatta a fegyvereket, hozzátéve: „Ez az ő lőszerük, és nem igazán kell az engedélyünk, hogy elvegyék.”

Jobban féltek inkább, hogy ezt a lépést Ukrajna részére adott katonai segélyként fogja-e fel majd Putyin. Az orosz invázió kezdete óta Izrael megtagadta Ukrajna fegyverekkel történő ellátását, mivel félt, hogy a Kreml bosszúból korlátozza az izraeli légierő működésének szabadságát. Viszont az Egyesült Államokkal sem szerettek volna konfliktusba kerülni olyan fegyverek miatt, amelyek nincsenek is a birtokukban. Nem mondhattak nemet az USA kérésére, különben komoly krízishelyzetet alakítottak volna ki velük szemben. Hozzátették azt is, hogy nem áll fenn olyan forgatókönyv esélye, amelyben Izraelnek sürgősségi ellátásra lenne szüksége, így az átadás nem árt katonai felkészültségüknek.

Forrás: cbc.ca; axios.com