2024 október 04

A legfontosabb történések – háború, infláció, Kína

A beszélgetés során szeretné közölni Kína elnökével, hogy ha Oroszország verbális támogatásán túl bármilyen kézzelfogható segítséghez folyamodik, akkor szembe kell néznie neki is a következményekkel. Különböző jelentések szerint az Egyesült Államok eltökélt szándéka, hogy megakadályozza Kínát az Oroszország elleni nyugati szankciók aláásásában, és megakadályozza, hogy katonai segítséget küldjön az országnak. Kína, mint India, tartózkodott az ENSZ két héttel ezelőtti indítványától, amely elítélte Oroszország invázióját. A hivatalos média is nagyrészt az orosz vonalat követte, amikor az Egyesült Államok vezette NATO bővítést hibáztatta a konfliktus kiváltásáért. Felreppentek olyan hírek egyes amerikai forrásokból, hogy a Kreml Kínától kért segítséget, azonban ezt mind az oroszok, mind a kínaiak tagadták. A kínai tisztviselők többször is aggodalmukat fejezték ki a gazdaságok állapota miatt, hiszen az Egyesült Államok és szövetségesei által az invázió óta bevezetett szankciók által okozott károk egyre jobban láthatók.

(www.shutterstock.com)

Mi mozgatja a piacokat?

Az orosz gazdaság az összeesés szélén áll, de egyelőre tartja magát. A szankciók kezdik felemészteni az orosz gazdaságot. Az orosz jegybank hozzáférhető arany- és devizatartaléka jócskán megcsappant, melynek felét befagyasztották a szankciók miatt. Az aktuális kötvénykamat fizetési kötelezettségüknek euróban tettek eleget. A 117,2 millió eurónyi kötelezettséget a Fitch szerint, ha rubelben rendezte volna Oroszország, az csődeseménynek számítana. Ezt azonban elkerülték az oroszok.

(www.shutterstock.com)

Az olajárak a hordónkénti 100 dollár felett maradtak, miután az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalások csekély előrehaladáshoz vezettek. Ez felvetette a szigorúbb szankciók és a nyersolaj-ellátás elhúzódó zavarának lehetőségét. Több elemző is most az olajárak tartós magas szintjére számít, hiszen amíg a háború tart, addig az ellátási zavarokkal kapcsolatos félelem is jelen lesz. Közben a magas infláció miatt további aggodalom van a piacon. Ezzel kapcsolatban azonban van némi megkönnyebbülés, hiszen a Fed szerdán végre megkezdte a kamatemelések sorozatát. Innentől kezdve már csak az a kérdés, hogy hogyan alakul a gazdaság, és milyen magasra emelkedik az infláció, mielőtt tetőzne.

Forrás: investing.com; privatbankar.hu

Címlapkép: Shutterstock