Csúcson az S&P 500 – íme az okok
Újabb csúcshoz ért a talán leginkább irányadónak tekintett tőzsdeindex, az amerikai S&P500. Most már a 4000 pont körüli szintek is nagyon távolinak tűnnek, hiszen 4500-ra emelkedett az 500 legértékesebb amerikai vállalatot tömörítő index. A kitartó emelkedés mellett az általános optimizmus mellett a kockázatok háttérbe szorulása is áll.
Gazdasági nyitás
Az optimizmus legfőbb oka az lehet, hogy az Egyesült Államokban is visszaáll az élet és a gazdaság a régi kerékvágásba. Bár a kilábalás tempója a második negyedéves gazdasági adatok alapján lassabb az USA-ban, mint Európában, lassan a vírus előtti szinteken teljesít az ország. A gazdasági kilábalás ráadásul viszonylag zavartalanul működik, hiszen azért alapvetően egy pozitív gazdasági környezetben érkezett a vírus, és most ehhez a környezethez való visszatérés zajlik. Ráadásul a rengeteg fiskális és monetáris segítség miatt akár pozitívabb is lehet most az összkép, mint a COVID-19 pandémia előtt.
Kockázatok – hol?
Alapvetően a szinte konstans emelkedés mögött az optimizmus és a gazdasági nyitás mellett a kockázatok figyelmen kívül hagyása is áll. Ahogy ebben a cikkünkben is említettük, a négy legfőbb kockázat az inflációs nyomás, a koronavírus, az afgán konfliktus, valamint a technikai túlvettség. Utóbbit az előző hetihez hasonló esések megfelelően csökkentik, így időről időre eltűnik ez a fajta kockázat. Az afgán konfliktus az általános hangulatot volt csak képes némileg rontani, de egyre inkább eltűnik a hírfolyamokból az ázsiai ország helyzete.
A koronavírus már jóval nehezebb kérdés, de úgy tűnik, hogy csak néhány napokra képes esést okozni egy-egy újabb mutáns agresszívabb terjedése. Így, hogy lezáró, gazdaságot korlátozó intézkedésekről már nem hallani a negyedik hullám kapcsán igazán, csak egy oltást is legyőző mutáns megjelenése okozhatna igazi pánikot. Addig ugyanis a piacok láthatóan csupán egészségügyi problémának tekintik már a kérdést, aminek nem kell, hogy a tőkepiacokra gyakorolt hatása legyen.
Az inflációval kapcsolatos probléma a legegzaktabb és leginkább nehezen figyelmen kívül hagyható kockázat. Az azonban, hogy a Fed előre és konzekvensen kommunikálja a várható szigorítást, jelentősen csökkenti a sokkhatást. Így az esés egy olyan lehetőségét sikerülhet elodázni, vagy akár megszüntetni, ami minden egyéb helyzetben jelentős korrekciót hozna.