Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 29

Bombanyereséget kaszáltak világszerte a bankok

e ,gg g gsé A magas kamatkörnyezetnek köszönhetően a bankok világszerte rekordmértékű profitot értek el 2022-ben, azonban nagy kihívások előtt állnak a következő időszakban.

A bankszektor nyeresége

Ezt állapítja meg a McKinsey & Company legfrissebb, The Great Banking Transition című évértékelő bankpiaci tanulmányában. A bankszektor nyeresége 280 milliárd dollárral nőtt tavaly. Közben a bankok sajáttőke-arányos megtérülése 12 százalékra emelkedett. 2023-ban pedig várhatóan 13 százalékos lesz, ami a 2010 óta regisztrált átlagos 9 százalékkal összevetve komoly előrelépés. A kutatás szerint a piac továbbra sem tartja kedvezőnek az ágazat hosszú távú kilátásait. Folytatódik a pénzügyi források átáramlása a hagyományos bankoktól az alternatív intézmények felé. Ahol tipikusan kisebb a tőkeigény, és eltérő a szabályozási környezet – ismertette a távirati iroda.

Bank és geopolitikai környezet

A McKinsey szerint a geopolitikai környezet változása és a mesterséges intelligencia megjelenése miatt az új gazdasági korszak gyors átalakulásra kényszeríti a bankokat. A McKinsey kimutatása szerint a pénzügyi források gyűjtése és a fizetési forgalom lebonyolítása (tranzakciók, pénzforgalmi szolgáltatások) a hagyományos bankoktól fokozatosan a nem-hagyományos, alacsony tőkeigényű és gyakran eltérő szabályok szerint működő új szereplőkhöz kerül át. 2015 és 2022 között a pénzügyi alapok nettó növekedésének több mint 70 százaléka nem a banki mérlegeket gyarapította, hanem biztosítási és magánnyugdíj-alapokban, állami vagyon- és nyugdíjalapokban, illetve egyéb alternatív lakossági és intézményi befektetési alapokban csapódott le.

A kérdés az elemzők szerint az, hogy a bankok képesek lesznek-e kihasználni a mostani kedvező helyzetet arra, hogy a következő egy-két évben megfordítsák a trendet, amihez azonban hatalmas átalakuláson kell keresztülmenniük. A tanácsadó cég szerint a bankoknak feltétlenül ki kell használniuk a technológiában rejlő lehetőségeket. Ideértve elsősorban a generatív mesterséges intelligencia alkalmazását. Amely becslések szerint 3-5 százalékos termelékenységnövekedést eredményezhet, és dollárszázmilliárdokkal csökkentheti a bankok működési költségét.

Bank, eszközök és források

Emellett a pénzügyi eszközök és források menedzsmentjét rugalmasabbá kell tenniük a bankoknak. A fizetési forgalom lebonyolítása területén érdemes kihasználni meglévő méretgazdasági előnyeiket. Vagy pedig megfontolni a kilépést az üzletmenetük szempontjából nem kritikus jelentőségű tevékenységekből.