2025 január 11

Bizonytalanság a tőzsdéken-két okból

Nem állnak szépen ma az európai tőzsdék, jelentősebb eséssel kezdték a napot a legfontosabb részvényindexek. Bár az Egyesült Államokban még mindig mindenkori csúcsaik környékén az árfolyamok, egyre inkább bizonytalanabb és újra volatilisebb a kereskedés. A vég nélküli emelkedés még tart, de mutatnak arra is jelek, hogy mégsem lesz vég nélküli.

Delta félelmek

Úgy tűnik, hogy hiába a magas átoltottság a fejlett világ szerencsére egyre nagyobb részén, még mindig nem egy rossz emlék csak a COVID-19 vírus. A delta, korábbi köznyelvi nevén az indiai mutáns ugyanis egyre jelentősebb riadalmat okoz. Főleg azért, mert azokban az országokban is képes dominánssá válni, ahol a világ élvonalában áll az oltási kampány. A vakcinák ugyanakkor a legfrissebb tudásunk szerint véd ellene, de ha a nem beoltottak tömegei vannak veszélyben, az is lépésekre ösztönözheti az országok vezetését. Egy újabb lezárási hullámra márpedig nincs felkészülve az éppen csak újra nyitó gazdaság, és valószínűleg a tőzsde sem.

Lassan másfél évvel a vírusválság kirobbanása után tehát még mindig fókuszban áll a járvány a tőzsdék szempontjából is. Ijedtségre azonban egyelőre nincs ok, jól látszik, hogy egyelőre nagyon mérsékelt eséssel reagál csak a részvénypiac a negatívabb hírekre is.

Inflációs félelmek

A vírustól való félelemre 2020 márciusának végétől egyértelmű válasz volt, hogy a nagy jegybankok eszközvásárlásai és pénzpumpái úgyis megoldják a válsághelyzetet. A Fed a végső mentsvára minden esésnek, és valóban, a jegybank mindenhatóságába vetett hit miatt meg is vásároltak eddig minden kibontakozó esést.

Az inflációs félelmek viszont épp ezt teszik kétségessé. Ha az árszínvonal nem várt és rohamos emelkedése miatt lépésre kényszerülnek a központi bankok, akár az eszközvásárlási programok kivezetése, lezárása, akár az irányadó kamatszint megemelése által, az meglehetősen érzékenyen érintené a piacokat. A pénzcsapok elzárásánál rosszabb nem is történhet a jelenlegi piaci környezetben, ezért mindig árgus szemekkel figyelik a szereplők a döntéshozók kommunikációját. Az pedig néha igen bizonytalan, jelenleg nagyon nehéz megmondani, hogy mikor fog tevőlegesen is fellépni például az amerikai jegybank az infláció megfékezése érdekében.

Egyértelmű tehát, hogy két irányból is leselkedik jelenleg veszély a folyamatos piaci emelkedésre. Ezek ellenére viszont fontos tudni, hogy mindig a piacnak van igazi: amíg a tőzsdék nem mutatnak komolyabb lefordulást, addig alaptalannak kell ítéljük a fenti kockázatokat.