2025 január 10

Az Egyesült Királyság és a Brexit – romokban a gazdaság

Krízisben a világ, de egyes országok még az átlagnál is nehezebb helyzetbe kerültek. Már jó ideje beszédtémává vált az Egyesült Királyság gazdaságának hanyatlása, most azonban betekintést nyerhetünk, hogy mi is történt a Brexit megszavazása óta. Két év telt el azóta, hogy Boris Johnson volt miniszterelnök aláírta a kilépésről szóló nyilatkozatot, és diadalmasan kijelentette, hogy Nagy-Britannia megkezdheti virágzó korszakát és dinamikus fejlődését. A Brexit pártiak győzelmével azonban az angol font jelentősen veszített az értékéből.

(www.shutterstock.com)

A volt miniszterelnök azt is elmondta, hogy a Brexit-megállapodás lehetővé teheti a brit vállalatok számára, hogy még több üzletet folytassanak az Európai Unióval, illetve megnyitja számukra az egész világot. A valóság azonban teljesen mást mutat. Megbénult az Egyesült Királyság gazdaság, és a G7 fejlett országok csoportjának egyetlen olyan tagja lett, amelynek gazdasága összezsugorodott, a világjárvány előtti állapotához képest. Bár más országok fejlődése is lelassult, és voltak rosszabb negyedéveik, a korlátozások felbontása után volt bennük annyi erő, hogy talpra álljanak. Az Európai Unióval, Nagy-Britannia legnagyobb kereskedelmi partnerével való jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok körül kialakult bizonytalanság évek óta károsítja az üzleti beruházásokat, amelyek a harmadik negyedévben már 8 százalékkal maradtak el a világjárvány előtti szinttől.

(www.shutterstock.com)

Jelentős értékvesztés érte a fontot

A font azonnal megingott a megállapodás aláírása után, és azóta sem tudta összeszedni magát. Ez megdrágította az importot és fűtötte az inflációt, egyre nagyobb terhet helyezve a fogyasztók megélhetésére. Eközben nem tudták fellendíteni az exportot sem annak ellenére, hogy a világ más részein a világjárvány után jelentős kereskedelmi fellendülés volt tapasztalható. Az angol font 19 százalékot esett az amerikai dollárral szemben mióta 2016 június 23-án megszavazták, hogy elhagyják az Európai Uniót.

(www.shutterstock.com)

Bár egyes szakértők szerint a megélhetési válságot nem az unióból való kilépés okozta, viszont egy biztos, hogy a problémát sokkal bonyolultabbá tette. Michael Saunders, az Oxford Economics vezető tanácsadója hozzátette: „A Brexithez fűzött gazdasági fellendülés reménye mostanra szinte teljesen eltűnt.”

Forrás: edition.cnn.com

Címlapkép: Shutterstock