Újabb részvényfelaprózás előtt állhat a Tesla
A Tesla Inc. pénteken 3:1 arányú részvényfelaprózásról szóló javaslatot tett közzé. Az EV gyártó szerint a split magasabb rugalmasságot biztosítana, valamint toborzási eszközként is szolgálna, az új befektetők szívesebben vásárolnak „alacsonyabb” árfolyamok mellett.
Az inflációs adatok hatására negatív tartományba borultak a tengerentúli börzék
A Tesla 3.12 százalékos mínuszban zárta a pénteki kereskedési napot, a rossz inflációs adatok következtében negatív tartományba fordult szinte a piac egésze. A pénteken nyilvánosságra hozott adatok szerint májusban éves szinten 8.6 százalékos volt az áremelkedés mértéke az Amerikai Egyesült Államokban, utoljára 1981 decemberében volt példa ekkora mértékű áremelkedésre. A közgazdászok előzetesen 8.3 százalékos inflációt prognosztizáltak.
Újabb részvényfelaprózás előtt állhat a Tesla
A tőzsdezárást követően a részvényfelaprózásról szóló hírek hatására azonban több mint 2 százalékos pluszba fordult a Tesla. A Tesla először március végén közölte a felaprózásról szóló terveit, akkor 8 százalékos rallyt láthattunk az EV gyártó árfolyamában. Könnyen megérthetjük a befektetők lelkesedését, ha megnézzük, hogy mi történt a Tesla legutóbbi, 2020 augusztusi 5:1 arányú részvényfelaprózás óta. A befektetők bizalmát az ilyen nagy cégek esetében általában megerősíti a részvényfelaprózás.
Az Amazon nem régiben hajtott végre 20:1 arányú részvényfelaprózást, az Alphabet részvényesei a június eleji éves közgyűlésen fogadták el a szintén 20:1 arányú részvény felaprózásról szóló terveket.
A Tesla 2020 augusztusában hajtott végre utoljára 5:1 arányú részvény felaprózást, még a közelmúltban látott gyengélkedés ellenére is több mint 40 százalékkal magasabban jegyzik az EV gyártás úttörőjét, mint 2020 augusztusában. Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletnek benyújtott bejelentés alapján a Tesla az augusztus 4-ei éves rendes közgyűlésen az engedélyezett törzsrészvények számának növelését fogja kérni a részvényesektől, a stock split ténylegesen csak azután válik lehetségessé, ha a részvényesek azt jóvá hagyták.
Pénteken az autógyártó azt is bejelentette, hogy Larry Ellison, az Oracle egykori társalapítója várhatóan lemond posztjáról (Chief Technology Officer) és távozik a Tesla igazgatótanácsából.
Nincsen könnyű helyzetben az EV szektor
Nincsen könnyű helyzetben az EV szektor, számos gazdasági tényező befolyásolja negatívan a szektor működését.Az elektromos autógyártónak komoly fejtörést okozott a kínai koronavírus helyzet miatt előálló ellátási lánccal kapcsolatos problémák sorozata, valamint Elon Musk és a Twitter ügylet kapcsán felmerült aggályok is negatívan érintették a Tesla árfolyamát.
Emellett a magas infláció következtében egyre drágábbá válik a megélhetés is, az energia és üzemanyagárak is meredeken emelkednek, ami negatívan érinti a szektort, mind keresleti, mind kínálati oldalról. Az orosz-ukrán háború miatti globálisan bizonytalan politikai helyzet sem kedvez a szektornak. A Tesla árfolyama ezen tényezők hatására idén 34.07 százalékos mínuszban van.
Gyengén kezdte az évet a Tesla, február végéig a csökkenő tendencia dominált a részvény árfolyamában, ezt követően február 24-ei lokális, 700 dolláros mélypontjáról több mint 60 százalékot pattant fel a Tesla és az árfolyam április 5-én elérte az 1152.87 dolláros szintet is. Április óta azonban a piac nagyrészéhez hasonlóan esésbe kapcsolt a Tesla is.
Borítókép forrása: www.shutterstock.com