2025 május 21

Mitől véd meg Donald Trump Aranykupola védelmi pajzsa?

Donald Trump elnök bejelentette, hogy kiválasztotta a 175 milliárd dolláros Golden Dome rakétavédelmi pajzs tervét, és egy Űrhaderő tábornokot nevezett ki a kínai és orosz fenyegetések elhárítását célzó ambiciózus program élére.

A program, amelyet Trump rendelt meg először januárban, célja egy több száz műholdból álló hálózat létrehozása, amely képes lenne felderíteni, nyomon követni és potenciálisan elfogni a beérkező rakétákat.

Ürhaderő tábornoka lesz a vezető menedzser

Trump egy fehér házi sajtótájékoztatón azt mondta, hogy Michael Guetlein, az amerikai űrhaderő tábornoka lesz a program vezető menedzsere, amelyet széles körben Trump katonai tervezése sarokkövének tekintenek – írja a Reuters hírügynökség.

Az Aranykupola „meg fogja védeni a hazánkat” – mondta Trump, hozzátéve, hogy Kanada kijelentette, hogy része akar lenni annak.

Mark Carney kanadai miniszterelnök hivatala egy közleményben azt nyilatkozta, hogy minisztereivel új biztonsági és gazdasági kapcsolatokról tárgyalnak amerikai kollégáikkal. „Ezek a megbeszélések természetesen magukban foglalják a NORAD és a kapcsolódó kezdeményezések, például az Aranykupola megerősítését is” – tette hozzá.

Trump azt nyilatkozta, hogy a mintegy 175 milliárd dollárba kerülő védelmi pajzsnak hivatali idejének végére, 2029 januárjára kellene működőképesnek lennie. Az iparági szakértők kevésbé voltak biztosak ebben az időkeretben és a költségekben. „Ronald Reagan már évekkel ezelőtt akarta, de nem volt meg hozzá a technológiájuk” – mondta Trump. Utalva a Reagan által javasolt, közismertebb nevén „Csillagok háborúja” néven ismert űrbe telepített rakétavédelmi rendszerre.

Aranykupola – Finanszírozási bizonytalanság

Az Aranykupola program politikai kritikával és finanszírozási bizonytalansággal néz szembe. „Az új adatpont a 175 milliárd dollár, de a kérdés továbbra is fennáll, hogy milyen időszakra vonatkozik. Valószínűleg 10 évről van szó” – mondta Tom Karako, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának munkatársa.

A Szilícium-völgy és az amerikai szoftverszakértelem hasznosítható az előrelépések érdekében, miközben a meglévő rakétavédelmi rendszereket is felhasználják – tette hozzá. Ebben a hónapban a Kongresszusi Költségvetési Hivatal becslése szerint a Golden Dome akár 831 milliárd dollárba is kerülhet két évtized alatt.

.