Miért nincs nyoma a Wall Street-en az afgán helyzetnek?
A befektetők számára ismerősen csenghet Jim Cramer neve. Az egykori alapkezelő menedzser, televíziós személyiség most kifejtette, hogy miért nincs különösebb nyoma a Wall Street-en az afgán helyzetnek. Azután kérdezték Cramert, miután a csütörtöki nap folyamán terroristák két öngyilkos merényletet követtek el a kabuli reptér közelében. A robbantások következtében összesen 86-an vesztették életüket, köztük 13 amerikai állampolgárral. Joe Biden amerikai elnök is reagált a szomorú eseményekre, azonban a mi szempontunkból most Cramer véleményezése lehet érdekesebb.
Egy “jó” példa a múltból
Egyelőre öröm az ürömben, hogy az amerikai tőzsdéken nincs különösebb nyoma az afganisztáni tálib hatalomátvételnek. Ez azért nagy szó, mert múlthéten még egy kisebb korrekciót okozott az eset a főbb európai és ázsiai piacokon. Természetesen ez a földrajzi közelség miatt is indokolható, de az USA esetében teljesen más tényezők vannak háttérben, amelyeket most megvilágított Cramer.
A CNBC műsorvezető-elemzője egy korábbi, 1983-as példát hozott az eset elmagyarázásához. Azon év október 23-án, Libanon fővárosában, Bejrútban hajtottak végre terrortámadást. Akkor 241, zömében amerikai és francia katona vesztette életét a robbantás következtében. Az egészen tragikus eseménynek, semmilyen hatása nem volt az amerikai értéktőzsdékre. Cramer szerint, a befektetőknek fogalmuk sem volt arról, hogy az esetet miként kössék össze a portfóliójukkal. Ennek megfelelően sem a medvék, sem a bikák nem kaptak helyet akkor a piacokon.
De mikor lenne nyoma?
Van sajnos a történelemből olyan példa is, amely bebizonyította, hogy a terrorcselekményeknek lehetnek nyomai a tőzsdéken is. Ehhez azonban feltehetően belföldi szituációnak kell történnie, hogy pánik uralkodjon el a Wall Street-en is. Amerika, és a világ történetének legszomorúbb terrorcselekménye 2001. szeptember 11-én történt. Az eseményeket mindenki jól ismeri, közel 3 ezer ember vesztette életét a Világkereskedelmi Központ elleni támadás során. Akkor a Wall Street határidős indexei, egytől egyig zuhanásba kezdtek. Példának az S&P 500-as indexet érdemes előhozni, amelynek piacán egy teljes hétig uralkodott a medve dominancia. Elmondható tehát, hogy a befektetők addig nem aggódnak a terrortól, amíg az a világ másik oldalán történik.