Megváltoztatja tőzsdei azonosítóját a Meta – a ticker váltás historikus hatásai
A holnapi tőzsdenyitás előtt teljessé válik a Meta Platforms átalakulása. A vállalat részvényeivel a „META” ticker alatt fognak tovább kereskedni, a társaság ezzel maga mögött hagyja a 2012-es IPO óta használt „FB” tőzsdei azonosítót.
Számos különböző ok miatt változtatják meg a vállalatok tőzsdei szimbólumaikat minden évben. A Meta elmondása szerint a ticker váltás lesz a tavaly októberben bejelentetett átalakulás utolsó lépcsőfoka.
Fontos a jó ticker választás
Kifejezetten fontos azonban a megfelelő ticker használat, tanulmányok ugyanis kimutatták, hogy a könnyen megjegyezhető tőzsdei azonosító alatt futó vállalatok részvényeiből szívesebben vásárolnak az emberek. A ticker megváltoztatása nem érinti a jelenlegi részvényeseket, a kereskedési platformokon automatikusan az új tickert fogják látni. Azonban historikus adatok alapján a tőzsdei szimbólum megváltoztatása jellemzően negatív hatással van a részvények árfolyamára.
Egy 2006-os, 171 ticker váltást vizsgáló tanulmány kimutatta, hogy az azonosító megváltoztatását követő első és második napon szignifikáns visszaesés volt jellemző, mind a kereskedési volumenre, mind a részvény árfolyamára vonatkozóan. A visszaesés hátterében vélhetően az állt, hogy a kereskedők nem kaptak megfelelő tájékoztatást a váltásról és a régi szimbólum alatt akarták megtalálni a részvényt.
Ma már jelentősen könnyebben érhetőek el az információk, azonban a ticker váltás még manapság is negatívan befolyásolhatja a kereskedési volumen nagyságát. A Dow Jones Market Data adatai szerint például 7 darab, 2022-ben tickert váltó vállalat közül 5 esetben a 30 napos átlaga alá esett a kereskedési volumen a váltás napján.
A Meta holnapi ticker váltása rövid távon bizonytalanságot okozhat, azonban hosszú távon az ilyen jellegű kilengések vélhetően nem lesznek jelentőségteljesek.
A Meta Platforms részvényei idén több mint 40 százalékos mínuszban vannak.
Borítókép forrása: www.shutterstock.com