
Japán 550 milliárd dollárral vásárolt békét Trumpnál – Visszavonták a vámokat, cserébe óriási amerikai beruházás jön
Megszületett a várva várt amerikai-japán kereskedelmi megállapodás. A két ország 15 százalékos kölcsönös vámot állapított meg. Cserébe Japán 550 milliárd dolláros beruházási és hitelcsomagot irányít az Egyesült Államokba. A bejelentés nyomán kilőttek a japán autóipari részvények. A történelmi alku a választási vereséget szenvedő japán kormány számára is életmentő diplomáciai fordulatot jelenthet.

Megállapodást kötött az Egyesült Államok és Japán a kereskedelmi vámtarifákról. Forrás: YouTube (korábbi felvétel)
Trump nagy üzletet kötött Japánnal, akik 550 milliárdos csomaggal kerülték el a vámháborút
Kereskedelmi megállapodást kötött az Egyesült Államok és Japán. A japán autókra kivetett vám 25 százalékról 15 százalékra csökken. A bejelentés hatására kilőttek a japán autóipari részvények. Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi megállapodást kötött Japánnal, amely csökkenti az autóimportra kivetett vámokat és megkíméli Tokiót attól, hogy új vámokat vessenek ki más árukra, cserébe egy 550 milliárd dolláros, az Egyesült Államokba irányuló beruházási és hitelcsomagért– számolt be az aláírásról a Reuters.
Ez a legjelentősebb megállapodás azok közül, amelyeket Trump áprilisi, átfogó globális adók bejelentése óta elért, bár más megállapodásokhoz hasonlóan a pontos részletek továbbra sem tisztázottak.
Most írtam alá a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását Japánnal” „Ez egy nagyon izgalmas időszak az Amerikai Egyesült Államok számára, és különösen azért, mert továbbra is nagyszerű kapcsolatot fogunk ápolni Japánnal” – írta Trump a Truth Social platformján.
Hosszú huzavona után megegyeztek a felek
Isiba Sigeru japán miniszterelnök szerdán bejelentette, megszületett a két ország közötti kereskedelmi egyezmény, amelynek értelmében a vám mindkét irányban kölcsönösen 15 százalék lesz.
A hír japán autóiparnak segített, mivel az amerikai export több mint egynegyede járművekből származik. A vámok a korábbi 27,5 százalékról 15 százalékra csökkennek. Az augusztus 1-jétől más japán árukra vonatkozó vámok is 15 százalékosak lesznek.
A megállapodás főként a japán autóipart érinti, hiszen az Egyesült Államok korábban 25 százalékos vámot vetett ki a szektorra.
A megegyezés napokkal azelőtt jött létre, hogy augusztus 1-jétől életbe lépett volna az általános vámemelés a japán termékekre, amely komoly gazdasági következményekkel járt volna.
Tőzsdei reakció azonnal érkezett és kilőttek az autóipari részvények
A bejelentés azonnali hatással volt a tokiói értéktőzsdére, ahol az autógyártók részvényei szinte szárnyalni kezdtek.
A Toyota Motors 16 százalékkal emelkedett a hír után. A Nissan is azonnal pozitívan reagált a hírre és a részvény árfolyama 12 százalékkal nőtt, ahogyan a Mazda papírjai is 18 százalékos pluszt könyvelhettek el.
A tőzsde zárása előtt alig egy órával már több százalékpontos nyereséget könyvelhettek el az iparág szereplői. A befektetők azonnal beárazták a vámcsökkentésből származó várható exportélénkülést.
Jókor jött a megállapodás mivel a japán kormány nyomás alatt van
A megállapodás bejelentésére érzékeny politikai pillanatban került sor. Isiba Sigeru kormánykoalíciója friss vereséget szenvedett a felsőházi választásokon, és ezzel elvesztette a többséget a parlamentben.
Elemzők szerint a megállapodás politikai üzenetként is szolgálhat, amellyel a kormány igyekszik visszanyerni gazdasági hitelességét.
Trump nyomása kulcsszerepet játszott
Az elmúlt hetekben Donald Trump amerikai elnök többször is elégedetlenségének adott hangot a japán tárgyalások lassúsága miatt. Egy ponton 35%-os vámemeléssel is fenyegetőzött, amely a japán exportpiacokat komolyan megrendíthette volna.
A mostani bejelentés szerint a kétoldalú vám 15 százalékon rögzítik. Az augusztus 1-jei drasztikus emelést elkerülték. Az egyezség végül a nyolcadik tárgyalási forduló után sikerült.
Diplomácia sürgette a tárgyalásokat
A japán vámfőtárgyaló hétfőn érkezett Washingtonba, ahol kedden tárgyalt az amerikai kereskedelmi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel. A gyors egyeztetés és a megállapodás megkötése azt jelezheti, hogy a felek sürgetve érezték az áttörést, különösen az amerikai belpolitikai nyomás és a japán választási kudarc után.
Címlapkép forrása: YouTube
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.