2025 május 23

Fenyegetőzik az amerikai elnök – 50%-os vámot vetne ki az európai termékekre?

Donald Trump amerikai elnök pénteken újra fokozta a kereskedelmi feszültséget, azzal fenyegetve, hogy 50%-os vámot vet ki az Európai Unióból az Egyesült Államokba érkező összes árura.

Az EU-val szembeni figyelmeztetés mindössze néhány órával azelőtt érkezett, hogy a két fél kereskedelmi tárgyalásokat kezdett volna. Trump a múlt hónapban bejelentette, hogy 20%-os vámot vet ki a legtöbb uniós árura, de július 8-ig a felére, 10%-ra csökkentette azt, hogy legyen idő a tárgyalásokra – írja a BC hírügynökség.

„A velük folytatott megbeszéléseink sehová sem vezetnek!” – írta Trump pénteken egy közösségi médiában közzétett bejegyzésében. Azt mondta, hogy az új vámok június 1-jén lépnek életbe.Az EU nem reagált azonnal a fenyegetésre. Az elemzők szerint még kérdéses, hogy a retorika valósággá válik-e.

„Nem szabad elfelejtenünk, hogy jelenleg ez egy fenyegetés. Ez nem egy bejelentés. Nincs végrehajtási utasítás” – mondta Aslak Berg kereskedelmi szakértő, az Európai Reform Központtól a BBC-nek. Azt mondta, szerinte Trump bejegyzése a tárgyalások előtti befolyás növelését célozta.

Vám – A részvények bezuhantak

Amióta visszatért a Fehér Házba, Trump különféle vámokat vetett ki és fenyegetőzött a világ minden tájáról érkező árukra, azzal érvelve, hogy a politika fellendíti az amerikai feldolgozóipart és megvédi a munkahelyeket a külföldi versenytől. A bejelentések világszerte aggodalmat keltettek, mivel megdrágítják és megnehezítik a külföldi vállalkozások számára az áruk értékesítését a világ legnagyobb gazdaságában.

Trump azonban a pénzügyi piaci zűrzavar és az amerikai üzleti felháborodás után néhány legagresszívabb javaslatától is visszakozott. Az amerikai és az európai részvények árfolyama pénteken a legújabb fenyegetések után esett, az S&P 500 index mintegy 1%-kal, a német Dax és a francia Cac 40 pedig több mint 1,5%-os mínusszal zárta a napot.

Az EU az Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi partnere. Az amerikai kormány adatai szerint tavaly több mint 600 milliárd dollár értékben exportált árut az Egyesült Államokba. És mintegy 370 milliárd dollár értékben vásárolt. Trump Európával kapcsolatos panaszai az egyenlőtlen kereskedelmi kapcsolatokra összpontosítottak. Az EU több árut ad el az Egyesült Államoknak, mint amennyit Amerikától vásárol.

Európa a legnagyobb kereskedelmi partner

Az EU az Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi partnere. Az amerikai kormány adatai szerint tavaly több mint 600 milliárd dollár értékben exportált árut az Egyesült Államokba. És mintegy 370 milliárd dollár értékben vásárolt. Trump Európával kapcsolatos panaszai az egyenlőtlen kereskedelmi kapcsolatokra összpontosítottak. Mivel az EU több árut ad el az Egyesült Államoknak, mint amennyit Amerikától vásárol.

Ezt a kereskedelmi hiányt az amerikai vállalatokkal szemben szerinte tisztességtelen politikákkal magyarázza, és konkrétan az autókkal és mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos politikákkal kapcsolatos aggályait fejezte ki. A múlt hónapban az úgynevezett Felszabadulási Nap bejelentésében 20%-os vámot vetett ki az EU-ból érkező árukra, ami tárgyalások özönét indította el az Egyesült Államok és a világ országai között.

Míg egyes országok, különösen a kisebbek, békülékeny megközelítést alkalmaztak, az EU, Kínához és Kanadához hasonlóan, keményebben fellépett a fenyegetésekkel szemben, mondván, hogy kész megtorolni az amerikai termékekre kivetett saját vámok emelését.

Pénteken Trump azt mondta, hogy az EU-val „nagyon nehéz volt együttműködni”, és megismételte kritikáját, miszerint a blokkot „elsődlegesen azért hozták létre, hogy kihasználják” az Egyesült Államok kereskedelmi helyzetét.„A velük folytatott megbeszéléseink sehová sem vezetnek! Ezért egyenes 50%-os vámot javaslok az Európai Unióra, 2025. június 1-jétől kezdődően” – tette hozzá.

Trump – Az USA engedményeket szeretne látni

Scott Bessent pénzügyminiszter pénteken a Fox Newsnak nyilatkozva azt mondta, hogy az Egyesült Államok további engedményeket szeretne látni Európától. „Úgy vélem, az elnök úgy véli, hogy az EU javaslatai nem olyan minőségűek, mint amilyeneket más fontos kereskedelmi partnereinktől láttunk” – mondta.

Laurent Saint-Martin francia külügyminiszter a közösségi médiában azt írta, hogy a legújabb fenyegetések „nem segítik” a tárgyalásokat.