Fed – váratlan lépés, további kamatemelés jöhet?
Thomas Barkin, a Federal Reserve Bank of Richmond elnök-vezérigazgatója hétfőn este kijelentette, hogy az infláció alakulásának függvényében nem kizárt, hogy még tovább kell emelni a kamatokat.
„Ha az infláció továbbra is tartósan a jelenlegi magas szinten marad, ne adj isten még tovább nő, akkor semmi akadályát nem látom annak, hogy további kamatemelésekre kerüljön sor.” – mondta el Thomas Barkin a Financial Timesnak hétfőn este.
Barkin megjegyzései akkor hangzottak el, amikor a Federal Reserve több bankcsőddel is foglalkozni kényszerül. A hitelezőkre nehezedő extra pénzügyi nyomás miatt a gazdasági visszaeséssel kapcsolatos aggodalmak megnőttek. Továbbá a recessziós félelmek is megugrottak, miután felmerült Amerika potenciális államcsődje is. A csődveszély komoly kockázatot jelent a piacokra nézve.
Fókuszban az infláció, a csődveszély és a recessziós félelmek
A legutóbbi inflációs adatokra visszatekintve az látható, hogy a fogyasztói árindex áprilisban már a 10. egymást követő hónapban lassuló inflációt mutatott. Ez nem csak a Federal Reserve számára jó hír, hanem a részvénypiac számára is. A Bespoke Investment Group adatai szerint, amikor az éves fogyasztói árindex legalább öt százalékponttal csökkent az előző évhez képest, akkor az S&P 500 átlagosan 14,9 százalékos hozamot ért el az elkövetkező 12 hónapban.
Az infláció lassulása arra is utalhat, hogy a Fed lazításba kezdhet. Legalábbis sokan erre számítanak: A határidős piaci árazás szerint jelenleg 90 százaléknál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a Fed júniusban változatlanul tartja az alapkamatot az 5.0-5.25 százalék közötti célsávban. A júniusi Fed ülésig még sok minden változhat, a májusi inflációs és foglalkoztatási adatokat a kamatdöntőülés előtt fogják nyilvánosságra hozni. Ezenkívül továbbá kulcsfontosságú lesz, hogy a döntéshozók megoldást találjanak a csődveszély elhárítására.
Ahogy arról korábban beszámoltunk az amerikai adósságplafon miatt kialakult politikai patthelyzet újra felerősítette a recessziós félelmeket. Az Egyesült Államok pénzügyminisztere, Janet Yellen szerint a törvényhozóknak mielőbb meg kell állapodniuk a magasabb adósságplafonról, mert június 1-jére kiürülhet az államkassza.
Forrás: Teletrader
Borítókép forrása: Shutterstock