Elon Musk lett a Twitter legnagyobb külső részvényese – megugrott részvényárfolyam
Musk 73 486 938 Twitter-részvényt birtokol, ami 9,2%-os passzív részesedést jelent a vállalatban – derül ki az Értékpapír- és Tőzsdebizottság hétfőn közzétett 13G bejelentéséből. A részesedés értéke a Twitter pénteki záróárfolyama alapján 2,89 milliárd dollár. A vásárlásra kevesebb mint két héttel azután került sor, hogy Musk kritizálta a vállalatot, és a Twitteren közvélemény-kutatást végzett arról, hogy az betartja-e a szólásszabadság elveit. „Tekintettel arra, hogy a Twitter de facto nyilvános főtérként szolgál, a szólásszabadság elveinek be nem tartása alapvetően aláássa a demokráciát” – tweetelte Musk. „Mit kellene tenni?”
A múlt hónap végén Musk azt is elmondta, hogy egy új közösségi médiaplatform létrehozását fontolgatja. Bár passzív részesedésnek minősül, a befektetők magasabbra licitálták a részvényeket, mert azt remélték, hogy ebből valami több lesz. A Twitter részvényei több mint 24%-ot emelkedtek reggel. „Musk megpróbálhat egy agresszívabb álláspontot képviselni a Twitterrel kapcsolatban” – mondta Dan Ives, a Wedbush elemzője hétfőn a CNBC „Squawk Box” című műsorában. „Ez végül valamiféle felvásárláshoz vezethet”. „Ennek van értelme, tekintettel arra, amiről Musk beszélt, legalábbis a közösségi média szempontjából” – mondta Ives.
Musk gyakori felhasználója a Twitternek, és több mint 80 millió követője van a platformon. Néhány tweetje azonban az évek során nehéz helyzetbe sodorta a Tesla-vezért. 2018. augusztus 7-én Musk azt tweetelte, hogy „biztosítva van a finanszírozás” ahhoz, hogy részvényenként 420 dollárért magánkézbe adja a Teslát. Az ezt a tweetet követő 12 hónap hullámvasút volt Musk és a Tesla részvényesei számára. Ez idő alatt a vállalat teljesítményrekordokat állított fel, de peres ügyekkel, kormányzati vizsgálatokkal és elbocsátásokkal is meg kellett küzdenie. Musk egyezséget kötött a SEC-vel is, amely eltávolította őt a Tesla elnöki posztjáról.