Egyre kapósabbak az EV startupok modelljei
Az újonnan induló elektromos autógyártók modelljei egyre kapósabbá válnak, a Fiskerhez, a Lucidhoz és a Rivianhoz is egyre több rendelés fut be. Nagy az érdeklődés a tisztán elektromos hajtással szerelt SUV-ok iránt. A növekvő kereslet jó hír az EV startupok számára, azonban a jelenlegi piaci környezetben még a jó hírek ellenére sincsenek jó passzban az EV részvények.
Nagy az érdeklődés a Fisker modelljei iránt. Az idei év második felében debütáló Ocean névre keresztelt SUV-ra 50 ezer foglalás érkezett, a 2024-ben érkező Pear nevű SUV-ra is már 3200 foglalás érkezett be a gyártó elmondása szerint. Az Ocean listaára 40, a kisebb méretű Pear listaára 30 ezer dollár környékére várható. A Tesla Model Y listaára például 63 ezer dolláron kezdődik.
A Lucid és a Rivian is arról számolt be, hogy stabilan növekszik a modellek iránti kereslet mértéke. A Lucid korábban elmondta, hogy már fejleszti a Lucid Air legújabb, még erősebb változatát. A csúcskategóriás Tesla Model S Plaid ellen szánt Air akár 1600 lóerős is lehet. A Lucid első modellje a felsőkategóriás elektromos szedán, a Lucid Air. A 2022 negyedik negyedévében érkező „Pure” kivitel listaára 87 400 dollárról indul, míg az Air jelenlegi csúcsverziója, a limitált számban gyártott Dream Edition 169.000 dollártól vihető haza. Ezért a pénzért a Lucid Motors akár 1111 lóerős teljesítményt, vagy 520 mérföldes hatótávot kínál. A gyári adatok szerint az Air Dream Edition a 0-60 mérföldperórás sprintet 2.5 másodperc alatt abszolválja. A gyártó állítása szerint a körülbelül 300 mérföld megtételéhez elegendő töltöttségi szint eléréshez mindössze 20 percre van szüksége a Lucid Air-nek. A modellre már több mint 30 ezer foglalás érkezett be.
A Rivian első modellje, az R1T névre keresztelt elektromos pickup, második modellje az R1S nevű SUV. Az R1T listaára 67 500 dolláron indul, míg a hamarosan érkező R1S várhatóan 70 ezer dollártól vihető majd haza. Június 13-ai adatok szerint a Rivianhoz több mint 90 ezer foglalás futott már be.
Nehéz helyzetben a szektor
A jelenlegi piaci környezetben a jó hírek ellenére sem tudnak jól teljesíteni az EV részvények. A Fisker közel 50 százalékos mínuszban van idén, a Lucid 57 százalékot esett, míg a Rivian részvények értéke több mint 74 százalékkal csökkent 2022-ben.
Nincsen könnyű helyzetben az EV szektor, számos gazdasági tényező befolyásolja negatívan a szektor működését. Komoly fejtörést okoznak az ellátási láncból fakadó problémák- a globális alkatrész- és chiphiány. Emellett a magas infláció következtében egyre drágábbá válik a megélhetés is, az energia és üzemanyagárak is meredeken emelkednek, ami negatívan érinti a szektort, mind keresleti, mind kínálati oldalról. A kamatemelés hatására az új autók iránti kereslet mértéke jelentősen visszaesett, mivel a legtöbb járművet hitelre vásárolják. Az orosz-ukrán háború miatti globálisan bizonytalan politikai helyzet sem kedvez a szektornak.