2025 február 15

Ha Ti korlátoztok, Mi is – Trump kölcsönös vámokkal válaszol, az új vámrendszer senkit nem kímél

Az Egyesült Államok új kölcsönösségi vámrendszert dolgoz ki, amely minden kereskedelmi partnerre egyenlően vonatkozik, kivételek nélkül. Donald Trump célja az amerikai termelés fellendítése és a kereskedelmi egyensúly helyreállítása a méltányosság elvén alapuló vámokkal.

Az Egyesült Államok megkezdi a kölcsönös vámok rendszerének kidolgozását – Donald Trump csütörtökön ennek a kidolgozásával bízta meg a gazdasági csoportját. Az elnök „Méltányosság és Viszonosság Terv” elnevezésű feljegyzése értelmében az amerikai adminisztráció gazdaságpolitikáért felelős szereplőinek április elejéig kell kidolgozniuk a lépések részleteit – számolt be a Reuters a csütörtöki eseményekről.

A kölcsönös vámok kidolgozása minden olyan országra érvényes, amely megadóztatja az Egyesült Államok importját, ezzel is növeli a kereskedelmi háború kilátásait.

A kereskedelemmel kapcsolatban, úgy döntöttem, hogy kölcsönös vámokat szabok ki azokra az országokra, akik vámot szabnak ki ránk. Se többet se kevesebbet – mondta Trump az Ovális Irodában tartott sajtótájékoztatón.

A vámrendszer célja és gazdasági hatásai

Trump szerint az Egyesült Államokat hosszú éveken át méltánytalanul kezelték kereskedelmi partnerei, ami hozzájárult az ország jelentős és tartós kereskedelmi hiányához. Az elnök hangsúlyozta, hogy a viszonossági vámok bevezetése segíthet csökkenteni az amerikai gazdasági függőséget, valamint javítani a versenyképességet. Az inflációs hatásokkal kapcsolatban Trump úgy fogalmazott, hogy az árak emelkedése „nem feltétlenül” következik be, és ha mégis, az legfeljebb rövid távon lesz érezhető.

A csütörtöki irányelv, nem új vámokat vezet be, hanem az illetékekre vonatkozó vizsgálat dolgozza ki.

Az országok, akikre Amerika koncentrál a kölcsönösen kiterjesztett vámok ügyében az Kína, Japán, Dél-Korea és az Európai Unió.

Termelési kapacitások visszatelepítése az USA-ba

Az elnök külön kiemelte a gyógyszeripar és a chipgyártás hazatelepítésének fontosságát, mivel ezek jelenleg nagyrészt külföldön, különösen Tajvanon zajlanak. Az új vámrendszer célja, hogy ösztönözze az amerikai termelés növekedését és csökkentse a külső függőséget.

Kereskedelmi tárgyalások és globális hatások

Trump elmondta, hogy a vámok kérdése napirenden lesz a Narendra Modi indiai miniszterelnökkel folytatott csütörtöki tárgyalásán is. Az elnök szerint India rendkívül magas vámokat alkalmaz, amelyek nehézzé teszik az amerikai vállalatok számára a dél-ázsiai piacon való megjelenést. Modi washingtoni látogatása előtt indiai részről jelezték, hogy a vámokkal kapcsolatos ajánlattal érkeznek az amerikai fővárosba, és várhatóan a kétoldalú találkozó egyik kiemelt témája lesz a kereskedelmi kapcsolatok javítása.

Nincs kivétel a vámok alól

Trump hangsúlyozta, ha az új vámrendszert bevezetésével nem lesznek kivételek. A rendszer egyenlő mértékű vámokra épül majd. Hozzátette, hogy amennyiben a kereskedelmi partnerek vámcsökkentést hajtanak végre. Az közvetlen árcsökkentő hatással lehet az amerikai fogyasztók számára. Az új vámrendszer hatásai így jelentős változásokat hozhatnak a globális kereskedelemben és az amerikai gazdaságpolitikában.

A Wall Street a jelenlegi helyzethez pozitívabban áll, mivel attól tartott, hogy az új tarifák az inflációt növelhetik. Továbbá megakadályozza hogy a Federal Reserve csökkentse a kamatlábakat és ez az amerikai részvénypiacra is hatással lehet.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock