2024 november 15

Csődbe mehet Amerika

Már előző héten nagy figyelem övezte az amerikai adósságplafon kérdését, amit ha nem emelnek meg a döntéshozók, akkor könnyen csődbe viheti az Egyesült Államokat. A mai nap végre elindultak a tárgyalások egy lehetséges megegyezés felé, de ahogy mindig, úgy most is, a politikusok vannak hatalmon nem a közgazdászok.

Nem engedő felek, aggodó piac

Joe Biden elnök és Kevin McCarthy, a kongresszus vezető republikánus szóvivője a mai napon találkoztak, hogy megvitassák a kormány adósságplafonjának emeléséről szóló tárgyalásokat. A beszélgetés 10 nappal, az államkincstár végső határideje előtt történt. A határidő pedig nem más, mint a kassza kiürülése.

A két fél munkatársai vasárnap este újra összeültek McCarthy irodájában a Capitoliumban, hogy mintegy két és fél órás megbeszélést folytassanak. McCarthy a találkozást eredményesnek nevezte. Biden szintén derűlátóan nyilatkozott a beszélgetésről, és újságíróknak azt mondta: „Jól ment. Holnap beszélünk.

Ha nem sikerülne felemelni az adósságplafont, az fizetésképtelenséget idézne elő, ami megrázná a pénzügyi piacokat, és az autófizetéstől kezdve a hitelkártyákig mindenre magasabb kamatlábakat róna ki. A folyamatos bizonytalanság már most is nyomasztja a befektetőket és a részvényeket.

Az amerikai piacok hétfő reggel stagnálással nyitottak, mivel a befektetők a tárgyalásokkal kapcsolatos friss hírekre vártak.

A 31,4 billió dolláros adósságlimit emeléséről szóló megállapodást a kongresszus mindkét kamarájának el kell fogadnia, mielőtt Biden aláírná azt.

McCarthy republikánusai 222-213 arányban ellenőrzik a képviselőházat, míg a Biden vezette demokraták 51-49 arányban a szenátust, ami megnehezíti egy olyan kétpárti megállapodás megkötését, amely elegendő szavazatot biztosítana az elfogadáshoz.

Biden ázsiai útjának megszakítása után visszatért Washingtonba, hogy még június 1-je előtt foglalkozzon a fenyegető adósságválsággal. Az amerikai pénzügyminisztérium figyelmeztette a világot, hogy a kormány képtelen lehet kifizetni minden számláját. Ezt még Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter is megerősítette.

Politikai játszma

A republikánusok többek között a diszkrecionális kiadások csökkentését és a védelmi kiadások növelését szorgalmazzák, cserébe a kormány önmaga által meghatározott hitelfelvételi korlát megemelésének támogatásáért.

A demokraták azt szeretnék, hogy a kiadások az idei szinten maradnának, míg a republikánusok a 2022-es szintre szeretnének visszatérni. A képviselőház által a múlt hónapban elfogadott terv a kormányzati kiadások nagy részét 8%-kal csökkentené jövőre.

Biden, aki belpolitikai programjának középpontjába a gazdaságot helyezte, és újraválasztásáért küzd, azt mondta, hogy az adócsökkentés mellett a kiadások csökkentését is fontolóra venné, de a republikánusok legutóbbi ajánlata „elfogadhatatlan”.

Az elnök egy tweetben közölte, hogy nem rajong a „nagy olajcégek” támogatásának és a „gazdag adócsalóknak”, miközben amerikaiak millióinak az egészségügye és élelmiszersegélye forog kockán.

McCarthy az újságíróknak elmondta, hogy az adósságplafonról szóló tárgyalások nem tartalmaztak megbeszéléseket a korábbi elnök, Donald Trump alatt elfogadott adócsökkentésekről.

Mindkét félnek mérlegelnie kell az engedményeket a saját pártjukon belüli keményvonalas frakciók nyomása miatt is.

Forrás: investing.com

Képek forrása: shutterstock