Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 24

Az MACD indikátor

A nyerési esélyeinket nagyban megnövelhetik, ha a pozíció megnyitása előtt elemzéseket végzünk. Elemzés tekintetében általánosságban két megközelítésmódról beszélhetünk: A talán némileg népszerűbb módszer a technikai elemzés, amely az árfolyam görbék tanulmányozásáról és elemzéséről szól. Az ezzel párhuzamosan létező másik szemléletmód a fundamentális elemzés, melynek keretében (leegyszerűsítve) a vállalat valós értékét igyekszünk meghatározni.

A technikai elemzés fontos komponense a különféle indikátorok használata. Az indikátorok használta egyszerű, az online platformokon már mindössze néhány kattintással elérhető a kívánt indikátor.

Ebben a cikkben az MACD indikátor kerül röviden bemutatásra.

Az egyik népszerű momentumindikátor az MACD. Az MACD kifejezés a moving avarage convergence divergence szavakból állt elő. Az indikátor az árfolyamok változásának lendületét, irányát és tartósságát hivatott mérni.

Az MACD megalkotása Gerald Appel nevéhez köthető, az indikátor az 1970-es évek vége óta népszerű a technikai elemzők körében.

Az MACD egy viszonylag egyszerű indikátor, elsősorban a trendmeghatározásban lehet segítségünkre. Alapértelmezett beállítások mellett az MACD a 12 és 26 periódusból álló exponenciális mozgóátlagokat használja. A 12 periódusú exponenciális mozgóátlagot szokás fast, azaz gyors vagy gyorsabb mozgóátlagnak is hívni, értelemszerűen a 26 periódusú a slow, azaz lassú, lassabb nevet viseli. Az indikátor alapvető jelzései a következőek: a lassú mozgóátlag alulról keresztezi a gyorsat, emelkedő trend jele, akár vételi szignálként is lehet rá tekinteni. Amikor a lassú mozgóátlag felülről keresztezi a gyorsat, csökken trend jele, potenciális eladási szignál.

Az MACD viszonylag későn ad jelzéseket, viszont az indikátor szignáljai alapvetően megbízhatónak számítanak. Ennek ellenére, mint minden más indikátor esetében itt is előfordul, hogy fals szignálokat ad.

Borítiókép forrása: www.shutterstock.com