
AstraZeneca nem kertelt az 50 milliárddal– Amerikai gigaberuházásba kezd új gyárakkal és kutatási központtal
Gigaberuházás a gyógyszeriparban. Az AstraZeneca 50 milliárd dollárt fektet az Egyesült Államokba, hogy elkerülje Trump fenyegetett vámjait és megerősítse pozícióját a világ legnagyobb piacán. A lépés új korszakot nyithat az európai gyógyszergyártók amerikai terjeszkedésében.
Amerikában épít gyártóbirodalmat az AstraZeneca
Az angol–svéd gyógyszergyártó óriás, az AstraZeneca, hétfőn bejelentette, hogy 2030-ig 50 milliárd dollárt fordít amerikai gyártási és kutatás-fejlesztési (K+F) kapacitásainak bővítésére. A bejelentés legfontosabb eleme egy új gyógyszergyártó létesítmény Virginiában, amely a cég eddigi történetének legnagyobb egyszeri beruházása lesz – számolt be a beruházásról a Reuters.
A virginiai gyár mellett Marylandben, Massachusettsben, Kaliforniában, Indianában és Texasban is fejlesztések indulnak, főként a K+F és sejtterápiás gyártás területén. Emellett korszerűsítik a vállalat klinikai vizsgálati ellátási hálózatát, és támogatják az új gyógyszerek fejlesztését.
Vámfenyegetés a háttérben, Trump nyomása működik?
A döntés nem véletlenül időzített. Az Egyesült Államokban Donald Trump részéről egyre nagyobb importvám-nyomás nehezedik az európai gyógyszergyártókra. Trump szerint a külföldön gyártott, de az USA-ban forgalmazott gyógyszerek után akár 200 százalékos vámot is kiszabhatnak, ha a vállalatok nem helyezik át gyártásukat Amerikába. A vámok bevezetésének legkorábbi időpontja augusztus 1. lehet.
Kevin Hassett, az amerikai Nemzeti Gazdasági Tanács igazgatója úgy nyilatkozott: a beruházás után az AstraZeneca gyógyszereinek túlnyomó része már amerikai gyártásból származik.
Trump célja világos: az USA gyógyszerimport-függőségének csökkentése, valamint az, hogy a gyógyszergyártók az amerikai árakat csökkentsék, a nemzetközi árszintekhez igazítva.
Több tízezer új munkahely jöhet létre
Az AstraZeneca közleménye szerint az 50 milliárd dolláros invesztíció több tízezer új, magasan képzett munkahely létrejöttét teszi lehetővé az Egyesült Államokban. Jelenleg 17 gyártóüzemet működtet 12 amerikai államban. Mintegy 18 ezer főt foglalkoztat az országban, globálisan pedig közel 90 ezer fő dolgozik a cégnél.
A most bejelentett fejlesztések támogatják azt a törekvést is, hogy 2030-ra az AstraZeneca elérje a 80 milliárd dolláros éves árbevételt. Ebből legalább 40 milliárd dollárt az amerikai piacról kívánnak realizálni.
A versenytársak is lépnek, berobbant az európai gyógyszeripar Amerikába
Az AstraZeneca bejelentése nem áll egyedül. A svájci Novartis 23 milliárd dollárt, a Roche 50 milliárdot, a francia Sanofi pedig legalább 20 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokban 2030-ig. Ezek a lépések szintén összefüggésbe hozhatók a vámfenyegetéssel és a gyártási lokalizációs nyomással.
Stratégiaváltás az AstraZenecanál és már Amerika áll az első helyen
Pascal Soriot, az AstraZeneca vezérigazgatója a washingtoni bejelentésen hangsúlyozta:
„Az Egyesült Államok nem viselheti egyedül az egész világ kutatás-fejlesztési költségeit. Más országoknak is többet kell vállalniuk.”
Soriot szerint az amerikai gyógyszerpiac (2024-es adatok szerint 635 milliárd dolláros méretben) prioritást élvez. A jövőben még nagyobb súlyt kap az USA a vállalat globális stratégiájában.
A vállalat azt is közölte, hogy a 2024 novemberében bejelentett 3,5 milliárd dolláros amerikai beruházás már az 50 milliárdos programon felül értendő.
Politikai nyomás és tőzsdei kérdőjelek
A beruházás helyszínének és időzítésének politikai jelentősége is van. A hónap elején ugyanis a The Guardian arról számolt be, hogy az AstraZeneca fontolóra vette, hogy áthelyezi tőzsdei bejegyzését Londonból New Yorkba. Bár hivatalos nyilatkozat még nem született, a mostani bejelentés megerősíti, hogy a fókusz most Amerikán van. A hír megjelenését követően a gyógyszervállalat részvényei az FTSE 100 indexen azonnal 2, 8 százalékkal emelkedtek.
Címlapkép forrása: AstraZeneca
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.