Amerikai kamatdöntés: Minden az időzítésen múlik
Bár jövő héten várhatóan kamatemelést hajt végre az amerikai jegybank (Fed), a monetáris politika jövőbeni alakulásával kapcsolatban jelentős bizonytalanság tapasztalható. Henrik Gergely, az iBanFirst magyarországi értékesítési vezetőjének magyarázata.
Aligha kétséges, hogy a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) jövő héten 0,25 százalékponttal emeli az irányadó kamatot, ezzel 5,00-5,25 százalékra növelve azt. A határidős ügyletek alapján a befektetők 93%-a erre a forgatókönyvre számít. Ez a lépés a jegybank márciusi 0,25 százalékpontos kamatemelési politikájának és a februári ülésen hozott döntésnek a folytatása lenne. Azonban a következő lépések bizonytalanabbak. A 2022. decemberi ülés előtt a Fed példátlan ütemben emelte a rövid lejáratú kamatokat. Azután úgy döntöttek, hogy lassítják a szigorítási folyamatot, kezdetben elsősorban azért, mert az infláció mérséklődő jeleket mutatott, majd mostanában pedig a bankszektorban tapasztalható feszültségek miatt.
Arra is számítunk, hogy a Fed a jelenlegi ütemben folytatja a szigorítást. Nem gondoljuk, hogy a Fed egynapos visszavásárlási megállapodásának technikai finomítása a láthatáron lenne. Ez pedig segít a szükséges likviditás megteremtésében a bankszektorban.
A legtöbb elemző arra számít, hogy a Fed ezúttal elhagyja az „egyes további szigorítások” kifejezést kamatdöntést követő közleményből, jelezve, hogy a Fed szigorítási ciklusa a végéhez érhet. Ennek négy oka van:
- Az inflációs csúcs kétségtelenül mögöttünk van.
- Vannak korai jelek, amelyek arra utalnak, hogy a munkaerőpiaci feszültség csökken az Egyesült Államokban.
- Azt gondoljuk, hogy a FOMC el akarja kerülni a túlzott szigorítást a monetáris politikában, amikor a bankiszektor feszültsége továbbra is központi kérdés.
- Az év végére valószínűleg kamatcsökkentésre lesz szükség, mivel várhatóan bekövetkezik a recesszió.
A határidős kereskedők az első lazítást a novemberi FOMC ülésre várják. Ez természetesen a gazdaság alakulásától függően változhat. Az iBanfirst-nél a következőkre számítunk:
- Enyhe recesszió várható az Egyesült Államokban 2023 második félévben.
- Az első kamatcsökkentés röviddel a gazdasági és foglalkoztatási visszaesés után következik be.
Piaci szempontból még egy enyhe recesszió is zűrzavaros időszakot hoz a kockázatos eszközök – jellemzően részvények – számára. Nem vagyunk meggyőződve arról, hogy például a FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, és Google) bevételei aciklikusak. Ez arra ösztönzi a befektetőket, hogy biztonságos menedéket keressenek, és a piaci reakció valószínűleg pozitív lesz az amerikai dollár számára, amikor a recesszió bekövetkezik. A hagyományos ciklikus elemzés most nem működik, ahogy azt a közelmúltban láthattuk.
A jelenlegi piaci dinamika valószínűleg változatlan marad – erős kockázati étvágy és az USA-dollár csökkenő tendenciája mellett. Ezért továbbra is úgy gondoljuk, hogy az EUR/USD átváltási arány idén még 1,15-ig emelkedhet, mielőtt a Fed közbelépne. Jelenleg az euró 1,10 körül mozog, ami történelmi alapon meglehetősen gyenge. De nincs olyan messze a mindenkori csúcsától a kereskedési súlyozás alapján – ami alapvetően a közgazdászok szóhasználata a hatékony váltási árfolyamra. Véleményünk szerint a pozitív lendület rövid és középtávon is fennmarad.