2024 november 19

„A Teslának 15 milliárd dolláros részvény-visszavásárlást kellene bejelentenie”

Martin Viechának, a Tesla befektetői kapcsolatokért felelős vezető igazgatójának küldött tweetjében Koguan azt mondta, hogy a vállalatnak azonnal be kellene jelentenie, hogy idén 5 milliárd dollár, jövőre pedig 10 milliárd dollár értékben tervez Tesla-részvényeket visszavásárolni. Hozzátette, hogy a Teslának a szabad cash flow-ját kellene felhasználnia a visszavásárlás finanszírozására, és ez nem befolyásolhatja a meglévő 18 milliárd dolláros készpénztartalékát. Egy következő tweetben Koguan azt mondta, hogy a Tesla szabad cash flow-ja 2,2 milliárd dollárt tett ki az év első negyedévében. Hozzátette, hogy várakozásai szerint ez idén 8 milliárd dollárra, jövőre pedig 17 milliárd dollárra emelkedik, miután a tőkekiadásokat is beleszámították. Egy másik tweetben azt mondta, hogy a Tesla a teljes önvezetésbe, az Optimus robotjába és az új gyárakba fektethet be, miközben visszavásárolhatja „alulértékelt részvényeit”.

A Tesla részvényei szerdán több mint 6%-os csökkenéssel zártak a széleskörű piaci eladási hullám közepette. A vállalat részvényei idén több mint 30%-ot estek. A Tesla csütörtök reggeli kereskedésben enyhe csökkenést mutatott. A részvény-visszavásárlás – amikor egy részvénytársaság készpénzzel saját részvényeket vásárol a nyílt piacon – egy olyan módszer, amellyel a cégek megpróbálnak tőkét visszaadni a részvényeseknek. A visszavásárlások 2021-ben rekordmagasságra, 850 milliárd dollárra emelkedtek. Az év során az Apple vásárolt vissza több saját részvényt, mint bármely más tőzsdei vállalat, ezt követte az Alphabet, majd a Meta. Az Alphabet a múlt hónapban újabb 70 milliárd dolláros visszavásárlást jelentett be.

Koguan állítólag azután szállt be a Teslába, hogy eladta más vállalatokban, például a Baidu, az Nvidia, a China Mobile és a Nio cégekben a részvényeit. „Úgy tekintettem magamra, mint Elon fanboyára” – mondta Koguan állítólag. „Azt mondanám, hogy ő az egyetlen ember, akit igazán tisztelek a Földön”. Musk, a világ papíron leggazdagabb embere kedden azt mondta, hogy a Twitterrel kapcsolatos üzletét „felfüggesztette”, amíg nem kap több információt arról, hogy hány hamis vagy spam fiók van a közösségi médiahálózaton. A Jefferies elemzői kedden azt mondták, hogy Musk a jelek szerint a közelmúltbeli piaci eladás miatt próbálja lefelé hajtani az árat. „Elon Musk legutóbbi megjegyzései arra utalnak, hogy megpróbál alacsonyabb ajánlati árat kialkudni” – írta Brent Thill részvényelemző és James Heaney részvénytanácsadó egy kutatási jegyzetben.

„Úgy véljük, hogy Musk a hamis TWTR-fiókok %-ával kapcsolatos vizsgálatát használja ürügyként arra, hogy 54,20 dollár/részvény alatti árat fizessen. A valóságban a NASDAQ COMP 25%-ot esett YTD [évről évre], és Elon Musk felismerte, hogy túlfizethet az eszközért”. A CNBC megkereste a Teslát, hogy reagáljon a megjegyzésekre, de nem kapott választ. A Wedbush elemzője és Tesla-bika Dan Ives szerdán a CNBC-nek azt mondta, hogy Musk terve a Twitter megvásárlására „masszív túlsúlyt” jelent a Tesla részvényeire. Ives, aki elmondása szerint évtizedek óta követi Muskot, azt mondta, hogy Musk „fekete szemet” kapott az elmúlt hetekben. „Az, ahogyan ezt kezelte, szerintem lelkiismeretlen volt” – mondta Ives, hozzátéve, hogy ez „egy kis foltot hagyott” a Tesla részvényein.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/05/19/tesla-investor-calls-for-stock-buyback-after-share-price-falls.html