Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 25

A Southwest is kötelezővé teszi alkalmazottjainak a vakcina felvételét

A Southwest Airlines hétfőn bejelentette, hogy megköveteli mintegy 54 000 alkalmazottjától a COVID-19 elleni védőoltás felvételét.

A dallasi székhelyű légitársaság közleménye szerint az alkalmazottjainak legkésőbb december 8-ig fel kell vennie a koronavírus elleni védőoltást, annak érdekében, hogy továbbra is a légitársaságnál dolgozhassanak. A dolgozók felmentést kérhetnek ez alól orvosi vagy vallási okokra hivatkozva.

A Southwest Airlines közölte, hogy azért kell kötelezővé tenniük az oltásokat, mivel a Biden-kormány új szabályai megkövetelik, hogy az állami szerződéssel rendelkező vállalatok beoltott alkalmazottakkal rendelkezzenek. A Southwest vészhelyzetben az amerikai katonaság és a posta munkáját hivatott segíteni.

A Southwest Airlines részvénypiaci tekintetben egyébként jól teljesít, idén 18 százalékos pluszban van, míg az elmúlt egy év során több mint 40 százalékkal erősödött a papír árfolyama.

A Southwest Airlines nem az egyedüli, más légitársaságok is hasonló döntéseket hoztak:

A múlthéten az American Airlines, az Alaska Airlines és a JetBlue is bejelentette, hogy az alkalmazottaknak fel kell vennie a koronavírus elleni védőoltást. Még augusztusban a United Airlines volt az első nagy amerikai légitársaság, amely kötelezővé tette a koronavírus elleni vakcina felvételét az alkalmazottainak. Friss közlemények szerint az állomány több mint 97 százaléka, mintegy 67 000 amerikai munkavállaló az oltás felvétele mellett döntött. Novembertől kezdődően a Delta Air Lines oltatlan munkavállalóinak a légitársaság havi 200 dolláros extra egészségbiztosítási csekket szab ki. Jelenlegi szabályok mellett a Delta oltatlan dolgozóinak hetente koronavírus tesztet kell leadniuk és maszkot kell viselniük zárt térben.

Más nagyvállalatok azoknak az alkalmazottaknak írják elő a kötelező oltást, akik vissza akarnak térni személyesen az irodákba. Ide tartoznak olyan technológiai óriások, mint a Twitter, a Google, a Microsoft vagy a Facebook. Emellett a pénzügyi szektorban is népszerű ez a módszer, a Jefferies, a Morgan Stanley, a Citigroup és a Goldman Sachs esetében is jelenleg ez van érvényben.  A koronavírus delta-variánsának terjedésének következtében a legtöbb vállalat 2022 januárjáig még biztosan fenntartja a távmunka lehetőségét.