2024 november 18

A Meta tényleg leállíthatja az európai szolgáltatásait?

A közösségi média óriáscég múlt csütörtöki éves jelentésében adta ki a figyelmeztetést. Az európai szabályozó hatóságok jelenleg új jogszabályokat dolgoznak ki, amelyek meghatározzák, hogy az uniós polgárok felhasználói adatai hogyan továbbíthatók az Atlanti-óceánon keresztül.

A Facebook azt mondta: „Ha nem fogadjuk el az új transzatlanti adatátviteli keretrendszert, és nem tudunk továbbra is az SCC-kre (standard szerződéses záradékokra) támaszkodni, vagy az Európából az Egyesült Államokba irányuló adattovábbítás más alternatív módjaira hagyatkozni, akkor valószínűleg nem leszünk képesek a legjelentősebb termékeinket és szolgáltatásainkat, a Facebookot és az Instagramot Európában kínálni.”

A vállalat hozzátette, ez „lényegesen és hátrányosan érintené üzleti tevékenységünket, pénzügyi helyzetünket és működésünk eredményét”. „A Meta nem zsarolhatja csak úgy az EU-t, hogy feladja adatvédelmi normáit” – mondta Axel Voss európai törvényhozó a Twitteren, hozzátéve, hogy „az EU-ból való kilépés az ő veszteségük lenne”. Voss korábban írt néhány uniós adatvédelmi jogszabályt.

A Meta szóvivője hétfőn azt mondta a CNBC-nek, hogy a cég nem kíván és nem is tervezi, hogy kivonuljon Európából, hozzátéve, hogy a korábbi bejelentésekben is felvetette ugyanezeket az aggályokat. „De az egyszerű valóság az, hogy a Meta és sok más vállalkozás, szervezet és szolgáltatás az EU és az Egyesült Államok közötti adatátvitelre támaszkodik a globális szolgáltatások működtetése érdekében” – mondták.

2020 augusztusában az ír Védelmi Bizottság előzetes végzést küldött a Facebooknak, hogy hagyja abba a felhasználói adatok EU-ból az Egyesült Államokba történő továbbítását a The Wall Street Journal jelentése szerint. „Az Ír Adatvédelmi Bizottság vizsgálatot indított a Facebook által ellenőrzött EU-USA adattovábbítással kapcsolatban, és azt javasolta, hogy az SCC-ket a gyakorlatban ne lehessen EU-USA adattovábbításra használni” – mondta Nick Clegg, a Facebook globális ügyekért és kommunikációért felelős alelnöke.

Az ír adatvédelmi bizottság várhatóan 2022 első felében hoz végleges határozatot. Ha az SCC-ket nem lehet az adattovábbítás jogalapjaként használni, a Facebooknak az európai felhasználókról gyűjtött adatok többségét le kell zárnia. A DPC akár éves bevételének 4%-ára vagy 2,8 milliárd dollárra is bírságolhatja a Facebookot, ha nem teljesíti ezt.

Bírósági határozat

2020 júliusában az Európai Bíróság úgy döntött, hogy az EU és az Egyesült Államok közötti adatátviteli szabvány nem védi megfelelően az európai polgárok magánéletét. A bíróság, az EU legfelsőbb jogi hatósága korlátozta azt, hogy az egyesült államokbeli cégek hogyan küldhetnek európai felhasználói adatokat az Egyesült Államoknak, miután arra a következtetésre jutottak, hogy az uniós polgároknak nincs hatékony módjuk az amerikai kormány megfigyelésének megtámadására. Az egyesült államokbeli ügynökségek, például az NSA elméletileg felkérhetik az olyan internetes cégeket, mint a Facebook és a Google, hogy adjanak át adatokat egy uniós polgárról.

Az EB döntése azután született, hogy Max Schrems osztrák adatvédelmi aktivista keresetet nyújtott be Edward Snowden leleplezései miatt, azzal érvelve, hogy az Egyesült Államok törvényei nem nyújtanak kellő védelmet a hatóságok általi megfigyeléssel szemben. Schrems panaszt emelt a Facebook ellen, amely sok más céghez hasonlóan az ő és más felhasználói adatait továbbította az Egyesült Államokba. A bírósági ítélet érvénytelenítette az EU–USA közötti megállapodást, amely lehetővé tette a cégek számára, hogy uniós polgárok adatait az Atlanti-óceánon túlra küldjék. Ennek eredményeként a vállalatoknak az SCC-kre kellett támaszkodniuk.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/02/07/meta-threatens-to-shut-down-facebook-and-instagram-in-europe.html