2025 január 05

A hét zárásaként mindenki a FED-re figyel

Az elmúlt időszakban minden korábbinál nagyobb nyomás alá került az amerikai jegybank. Ennek az az oka, hogy a 2008-as világválságot is meghaladja már az infláció növekedése, miközben a FED történetének legenyhébb monetáris politikáját folytatja. Sokan arra spekulálnak, hogy a pattanásig feszült hangulatot nem lehet tovább bírni, így hamarosan változtathat Jerome Powell a gazdaság hőfokán. Ehhez számos eszköz a rendelkezésére áll, mint például a jegybanki alapkamat emelése, a kamatfolyosó megváltoztatása, illetve a mennyiségi lazítás enyhítése is akár. Közben a jegybankelnök magyar idő szerint 16 órától online keretek között tartja meg a központi bank szimpóziumát Jackson Hole-ból. Ezáltal megtudhatjuk, hogy mit gondol az amerikai gazdaság közeljövőjéről. 

Mi volt várható? 

1992 óta, minden év augusztusában makrogazdasági konferenciát tartanak Jackson Hole-ban. Jelenleg nem várható, hogy a FED érdemben változtat a monetáris politikáján, azonban enyhe előrejelzések benne vannak a levegőben. Ennek ellenére a pénteki kereskedést elég érdekesen nyitotta az USA. Alapvetően a value részvények emelkedtek, amíg a kockázatosabbnak számító tech szektor esésben volt. Ezáltal elmondható, hogy a befektetők a kockázatkerülő, értékalapú pozíciókat kerestek a kereskedés első órájában. 

Ezt mondta a jegybankelnök 

Powell részletesen kifejtette véleményét az amerikai gazdaság jelenlegi formájáról. A fókuszba legfőképp az emberek megélhetése került, amelyet a munkanélküliségi rátán, és a jövedelmek növekedési pályára kerülésén keresztül mutatott be. Júliusban a munkanélküliségi ráta 5,4% volt, szemben az áprilisi 14,8%-os értéknek. Powell szerint a drasztikus csökkenés okai között szerepel az átoltottság növekedése, illetve a gazdaság fokozatos újra nyitása. Ennek ellenére még távol van a járvány előtti, 2020 februári szint, amikor 3,5% volt ez az arány. Többek között éppen ezért egyelőre nem időszerű, hogy emeljenek a jegybank alapkamaton, illetve a rövid távú helyreállást a delta variáns is veszélyezteti. 

Hozzátette, hogy az infláció továbbra is szolidan a célként kitűzött 2 százalékos érték körül alakulhat. Szerinte a gazdaság már elérte azt a pontot, ahol nincs ok az extrém laza monetáris politika fenntartásának. Ennek megfelelően az első lépés az eszközvásárlási program lassítása lesz. Ezügyben hivatalos bejelentés tovább sem történt. Szakértők szerint, majd a szeptember 21-22-én esedékes ülésén jöhet döntés a mennyiségi lazítás mérsékléséről.