Aggódik az amerikai hírszerzés – Putyin el akarja foglalni egész Ukrajnát?
Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem érdekli az Ukrajnával kapcsolatos valódi békemegállapodás tárgyalása az amerikai hírszerzés szerint.
Ezt jelentette az NBC News négy hírszerzési tisztviselőre és a kongresszus két tagjára hivatkozva. Az amerikai hírszerzési értékelések azt sugallják, hogy Putyin azt hiszi, hogy nyer, és várja a lehetőséget, hogy egész Ukrajnát orosz ellenőrzés alá vonják.
Beleegyezhet a tűzszünetbe
Források azt mondták az NBC News-nak, hogy bár Putyin beleegyezhet a tűzszünetbe, az valószínűleg módot adna az orosz hadsereg átcsoportosítására. „Céljai továbbra is maximalisták” – mondta egy titkosszolgálati tisztviselő.
Nyugati tisztviselők az NBC News szerint úgy vélik, Putyin nyitott lehet a tárgyalásokra – de csak azért, hogy felmérje, milyen engedményeket tud kivonni. A titkosszolgálatok úgy vélik, nem áll szándékában kivonni az orosz csapatokat Ukrajnából.
Február 18-án az orosz és az amerikai képviselők Rijádban találkoztak az első hivatalos tárgyalásukra a teljes körű háború kezdete óta. Orosz és amerikai tisztviselők azt állítják, hogy a Szaúd-Arábiában folytatott tárgyalások eredményeképpen megállapodás született arról, hogy „elkezdenek dolgozni a háború befejezéséhez vezető úton”. Bár Ukrajna és az Európai Unió nem vett részt a háborúban
Putyin meg akarja állítani a harcokat
Egy nappal korábban, február 17-én Donald Trump amerikai elnök azt hangoztatta, hogy Putyin „meg akarja állítani a harcokat”. Megkérdőjelezte, hogy az orosz vezető valóban el akarja-e foglalni egész Ukrajnát.
Az orosz és az Egyesült Államok delegációi február 18-án Szaúd-Arábia fővárosában találkoztak az ukrajnai háború befejezéséről szóló megbeszéléseken. A találkozó, amelyen nem vettek részt ukrán vagy európai tisztviselők, volt az első hivatalos személyes megbeszélés. Oroszország és az Egyesült Államok között azóta, hogy Moszkva 2022 februárjában megkezdte teljes körű invázióját Ukrajna ellen.
Szergej Lavrov külügyminiszter vezette az orosz delegációt, amelynek tagja volt többek között Jurij Ushakov elnöki asszisztens és külpolitikai tanácsadó, valamint az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezetője, Kirill Dmitriev . A Marco Rubio külügyminiszter által vezetett amerikai delegációban Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Donald Trump elnök közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff is helyet kapott.
A megbeszélések körülbelül négy és fél óráig tartottak, két szünettel – jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség.