2024 október 04

A Spotify is kivonul Oroszországból

A Spotify döntése, hogy kivonul Oroszországból, aláhúzza azt az egyensúlyt, amelyet a nyugati médiavállalatoknak meg kell találniuk, amikor híreket akarnak szolgáltatni az orosz állampolgároknak, miközben az ország ukrajnai inváziójával és az ország üzleti környezetével kapcsolatos jelentős kihívásokkal kell szembenézniük.

A Spotify leginkább zenestreamelőként ismert, de számos politikai tartalmú podcastot is fogad és terjeszt. A Spotify korábban már nem kínált prémium előfizetéseket Oroszországban, de ingyenes szolgáltatása továbbra is elérhető volt. A hónap elején közölte, hogy bezár egy irodát az országban, és eltávolította az orosz állami médiatartalmakat.

„A Spotify továbbra is úgy véli, hogy nagyon fontos, hogy megpróbálja fenntartani szolgáltatását Oroszországban, hogy megbízható, független híreket és információkat szolgáltasson a régióban. Sajnos a közelmúltban életbe lépett, az információkhoz való hozzáférést tovább korlátozó, a szabad véleménynyilvánítást megszüntető és bizonyos típusú híreket kriminalizáló jogszabályok veszélyeztetik a Spotify alkalmazottainak és esetleg a hallgatóink biztonságát is” – áll a Spotify szóvivőjének közleményében.

Más technológiai cégek, köztük az Apple és a Google is visszalépett, és nem kínál termékeket és szolgáltatásokat Oroszországban. Több bank és kiskereskedelmi márka, például a McDonald’s és a Starbucks is leállította működését az országban, miután az múlt hónapban megszállta Ukrajnát. Azok a vállalatok, amelyek továbbra is működnek az országban, olyan kihívásokkal szembesülnek, mint a korlátozott fizetési szolgáltatások, a logisztikai kihívások és a gyenge rubel.

A Spotify döntése mögött azonban inkább az áll, hogy az ország a közelmúltban visszaszorította azokat a híreket és más médiumokat, amelyek negatív fényt vethetnek az orosz háborúra. Számos angol nyelvű hírszervezet vizsgálta, hogyan lehet biztonságban tartani a riportereket és más munkatársakat Oroszországban, válaszul az ország „álhír” törvényére, amely gyakorlatilag betiltja a független tudósításokat. A BBC e hónap elején felfüggesztette oroszországi tevékenységét, mielőtt bejelentette, hogy folytatja a tudósítást. A CNN és a The New York Times szintén csökkentette személyzetét és tevékenységét az országban, egyes újságok pedig eltávolították az oroszországi riporterek címlapjait.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/03/25/spotify-pulls-out-of-russia-citing-new-laws-restricting-free-expression.html