A legrosszabb még hátra van, még emelkedhet az élelmiszerinfláció
A világjárvány idején a globális élelmiszerárak már emelkedni kezdtek, de az ukrán háború súlyosbította az inflációs nyomást. A globális infláció, amely több ország működését is nagyban megnehezíti, fontos témája mindennapjainknak. A Fed múlt héten hozott újabb agresszív kamatemelési döntést, melyben háromnegyed százalékkal emelte az irányadó kamatot, az infláció megszelídítése érdekében.
Más országok is nagy harcot vívnak. Az előrejelzések szerint az élelmiszerárak inflációja Nagy-Britanniában valószínűleg 15 százaléknál magasabbra már nem fog terjedni. Rossz hír azonban, hogy a magas szintek 2023-ban is fennmaradhatnak jelezte a Reuters. Az Institute of Grocery Distribution szerint Nagy-Britannia legkiszolgáltatottabb háztartásait sújtja a legjobban az élelmiszer-és italárak emelkedése. 1950 óta nem látott nyomást gyakorolnak a háztartásokra már most is az emelkedések. Az IDG előrejelzése szerint egy átlagos négytagú család havi élelmiszerköltségei elérhetik a 439 fontot 2023 januárjában, szemben a 2022 januári 396 fonttal.
Szingapúr helyzete 2022-ben
Szingapúr az utcai ételek és a helyi konyhák sokféleségéről ismert, de sokan talán nem tudják, hogy állandó kihívással néz szembe, ami az élelmezésbiztonságot illeti. Az exporttilalmak és az élelmiszerinfláció miatt egyre sürgősebb kérdéssé válik az ország gazdasági helyzete. A kis szigetország nem rendelkezik megfelelő természeti erőforrásokkal, ezért a szükséges élelmiszer több mint 90 százalékát importálja, több mint 170 országból és régióból. Mivel az ország számos külső ellenszélnek van kitéve, a kormány egy új kezdeményezést indított, melynek lényege, hogy a táplálkozási szükségleteinek 30 százalékát az határain belül termelje meg. Ennek megvalósítását 2030-ig tűzték ki. Az ország már most érzi az emelkedő infláció hatásait. Az élelmiszerárak áprilisban 4,1 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. A háború befejeztével várhatóan az árak nem fognak azonnal csökkenni, hiszen a friss termékek termesztése legalább egy évig eltart. Továbbá az olyan tényezők, mint a megnövekedett üzemanyagköltség, munkaerőhiány és a sérült ellátási láncok fenntartják majd az élelmiszerhiányt ezzel terepet biztosítva a magas áraknak.
Forrás: cnbc.com; thecattlesite.com
Címlapkép: Shutterstock